Preskočiť na hlavný obsah

Ako vybrať sprchovú hlavicu

  • 26. 11. 2021

Sprchovanie je jedným z efektívnych spôsobov relaxácie. Ako vybrať sprchovú hlavicu, ktorá naplní práve vaše očakávanie? Skúsme sa pozrieť, aké možností prinášajú moderné výrobky a na aké parametre sa pri jej výbere zamerať.

Sprchovanie je jedným z efektívnych spôsobov relaxácie. Ako vybrať sprchovú hlavicu, ktorá naplní práve vaše očakávanie? Skúsme sa pozrieť, aké možností prinášajú moderné výrobky a na aké parametre sa pri jej výbere zamerať.
 

Ručná sprcha: Nestarnúca klasika

assets_asset_image_8f_5f_b0_8f5fb0e0bbc2d58b.jpg

Sprchová hlavica je v otázke očisty dlhodobo najobľúbenejším riešením. Jej silnými stránkami sú ľahkosť, jednoduchá manipulácia, široký výber tvarov aj povrchových designov a cenová dostupnosť. Ak zároveň obstaráte sprchovú tyč s pojazdným držiakom alebo pevný držiak ručnej sprchy (polohovateľný či pevný), máte relaxačný zážitok zaistený. Ak máte malé deti alebo chcete z iného dôvodu chrániť vaňu alebo sprchovú vaničku, je vhodné siahnuť  po ručnej sprche, ktorá má zároveň silikónový či iný ochranný krúžok, ktorý chráni pred poškodením v prípade pádu ako vybavenie kúpeľne, tak aj samotnú sprchovú hlavicu.


Rozmery a povrchová úprava                                         

Veľmi zjednodušene je možné povedať, že čím rozmernejšia bude sprchová hlavica, tým lepšie prúdy vody obklopia vaše telo. Na druhú stranu, s rastúcimi rozmermi sa obvykle zvýši i hmotnosť ručnej sprchy, čo nemusí byť príjemné napríklad menším deťom alebo seniorom. Príjemnou alternatívou sú sprchové hlavice s viacerými prúdmi vody, ktoré sa sústredia na intenzitu a kvalitu zážitku.

Z čoho by ste zľaviť nemali, je kvalitná povrchová úprava. Sprcha je totiž vystavená veľkej záťaži. Z tohto dôvodu sú povrchy nezriedka ošetrené špeciálnou vrstvou, ktorá ich chráni pred usadzovaním vodných kvapiek, nečistôt a pred tvorbou vodného kameňa. Uľahčuje tiež čistenie a uchováva perfektný vzhľad sprchovej hlavice po dlhú dobu.

TIP SANITINO: Chcete, aby bolo pre vaše deti sprchovanie zábavou? Obstarajte im detské ručné sprchy hansgrohe Jocolino v tvare zebry, leva alebo krokodíla. Ľahko a rýchlo ich vymeníte a vaše dieťa bude nadšené.

hansgrohe jocolino
 

Nezabudnite na dýzy

Pozornosť by ste mali venovať tiež samotným dýzam. Aj tu sa vyplatí siahnuť po takej sprchovej hlavici, ktorá zaisťuje ľahkú a hlavne efektívnu údržbu samotných dýz. Jedine tak si poistíte dlhodobo perfektný výkon a bezproblémovú funkčnosť. Významnú úlohu hrá zvolený materiál dýz, ale aj zapojenie technológií. Práve tie prispievajú k tomu, aby bolo možné vodný kameň odstrániť len zotretím prstami po použití sprchy.
 

Sprchová hlavica a prúdy vody

Samostatnou kapitolou pre sprchové hlavice sú prúdy vody. Zvoliť môžete sprchovú hlavicu s jedným prúdom, u ktorej ručná sprcha obvykle ponúkne univerzálny prúd, hlavová sprcha potom prúd relaxačný. Ak si však chcete dopriať skutočnú starostlivosť, zvoľte taký variant, vďaka ktorému budete mať k dispozícii prúdov viac.

    

                    sprchová hlavice grohe                sprchová hlavice grohe

Najčastejšou kombináciou prúdov je:

  • prúd bežný – slúži k bežnej očiste;
  • prúd intenzívny alebo masážny – slúži k dokonalému vymytiu šampónu, prípadne uvoľneniu zatuhnutých partií tela;
  • prúd relaxačný – jemnými kvapkami citlivo masíruje nervové zakončenia pod kožou, čím dochádza k príjemnému uvoľneniu;
  • prúd ekologický – do vodných kvapiek sú pridávané molekuly vzduchu, čím sa prúd výrazne zjemní, kvapky sú plnšie, a tak sa nerozstrekujú, šetríte teda zároveň prírodu aj peňaženku.
     

Myslite na príjemné detaily sprchovej hlavice

Dôležitú úlohu pri výbere sprchových hlavíc tiež hrá tvar rukoväte. Poprední výrobcovia myslia na vaše pohodlie aj v tomto smere a rukoväte bývajú vytvárané nielen esteticky krásne, ale tiež ergonomicky. Ľahko vkĺznu do dlane. Sprchová hlavica je vyvážená a príjemne sa drží. Svoj význam má tiež systém prepínania medzi prúdmi. Klasickým spôsobom je otáčanie časti s dýzami.

Moderným spôsobom je potom špeciálne tlačidlo uprostred sprchovej hlavice, prípadne tlačidlo na rukoväti. Potom je možné sprchu hladko ovládať jednou rukou. Výhodou je tiež zabudované sitko, ktoré zachycuje prípadné nečistoty z vodovodného radu. O vašu bezpečnosť nezriedka dbá technológia, ktorá zaistí, aby povrchy sprchy neboli nikdy príliš horúce.
 

Design hrá dôležitú úlohu

Je potrebné si uvedomiť, že k plnohodnotnému uvoľneniu prispieva nielen fyzický zážitok z vodných kvapiek masírujúcich pokožku, ale tiež vizuálna stránka miestnosti. Tým, že je priestor esteticky vyladený, sa môže uvoľniť aj naša myseľ, ktorú „neruší“ prípadný nesúlad. A práve preto je, nielen u sprchových hlavíc, kladený dôraz na príjemné, nadčasové tvary. To, či preferujte línie hranaté, oblé, ich kombináciu či retro štýl, je rýdzo osobná záležitosť. Rovnako tak farebné ladenie. Môžete staviť na klasický chróm, ale v ponuke nájdete tiež bielu, čiernu, design mosadze, nerezovú, mat či lesk a rôzne farebné varianty a ich kombinácie.
 

Ekológia aj ekonómia

Prietok vody u bežnej sprchovej hlavice, ktorá nie je opatrená úsporných režimom, býva 12-18 litrov za minútu. Zo štatistík potom vychádza, že priemerný Slovák spotrebuje až 12 000 litrov vody ročne, čo znamená výdaje cez 80 EUR/osobu. Pri štvorčlennej domácnosti sa ročné náklady potom môžu vyšplhať naozaj vysoko. Aj z tohto dôvodu je vhodné poobzerať sa po variantoch s ekologickou prevádzkou, u ktorých sa spotreba vody môže znížiť až na necelých 6 litrov za minútu. Moderné technológie zaistia výraznú úsporu vody, avšak bez negatívneho vplyvu na samotný zážitok.
 

Hlavová sprcha aj sprchový panel

Pri výbere sprchovej hlavice sa nemusíte zameriavať len na ručnú sprchu spojenú s vodovodnou batériou sprchovou hadicou. Zvoliť môžete tiež hlavovú sprchu, ktorá je pevne pripevnená k stropu alebo ku stene, prípadne je zabudovaná priamo do stropu. Hlavové sprchy mávajú väčšie rozmery, čím sprostredkovávajú intenzívnejší zážitok.

                       sprchový set grohe                  sprchový set grohe

Aj tu môžete voliť medzi jedným či viacerými prúdmi, medzi ktorými prepínate obvykle tlačidlom na sprche, prípadne ovládaním priamo na batérii. Špeciálnou verziou je potom sprchový stĺp alebo panel, ktorý býva obohatený ešte o bočné masážne dýzy. Výsledkom je designovo zaujímavý kúpeľňový prvok, ktorý je funkčne aj esteticky zladený do najmenších detailov. Súčasťou býva aj ručná sprcha.

Súvisiace produkty

hore