Preskočiť na hlavný obsah

Budujete novú kúpeľňu, renovujete alebo plánujete zmenu? Ak ste si už svoje vysnívané umývadlo vybrali, ale neviete, do akej výšky ho nainštalovať, nezúfajte. Od toho je tu náš článok! Poradíme vám, aká je odporúčaná výška inštalácie umývadla, ale tiež, ako prispôsobiť umývadlo v detskej kúpeľni alebo v kúpeľni pre invalidov.

Pri návšteve hradov a zámkou nás prekvapí, ako maličké sa zdajú byť kúpeľne, kde kedysi robili osobnú hygienu starí šľachtici a šľachtičné. Aj vtedy sa na ergonómiu kúpeľní myslelo. Musíme ale pamätať na to, že ľudstvo za tých niekoľko storočí vyrástlo – a to doslova. V 18. storočí máloktorý muž presahoval výšku 170 cm. Preto montážna výška umývadla na hradoch nebola vyššia ako 70 cm. A z pohľadu dnešného človeka celá kúpeľňa, vrátane zrkadla alebo kúpeľňového nábytku, vyzerá ako v domčeku pre bábiky. Súčasná domácnosť vyžaduje iné využitie priestoru.


Štandardná montážna výška umývadla

Jak_vysoko_umístit_umyvadlo_1080×1080_px_carousel_1 (1).jpg

Ako odporúčaná výška umývadla sa udáva 85 centimetrov. To je zlaté pravidlo, ktorého sa držia aj profesionálni inštalatéri, ak od vás nedostanú iné inštrukcie. 85 centimetrov výšky osadenia umývadla väčšine ľudí postačí, ale ak máte v domácnosti dlháňov, mali by ste montážne otvory umiestniť vyššie.

Napríklad až o 10 cm. Naopak, pri nižšom vzraste väčšiny členov vašej domácnosti, musíte ísť pod uvedených 85 centimetrov.


Výška umývadla pre deti

A aká je vhodná výška umývadla pre deti? Zvykli sme si všetko v domácnosti podriaďovať potrebám našich detí, ale pre umývadlá to neplatí. Ak neplánujete deťom vytvoriť vlastnú kúpeľňu, výšku umývadla prispôsobte svojim potrebám. Deťom obstarajte protišmykovú stoličku do kúpeľne, aby bola ich hygiena pohodlná.

Inak tomu samozrejme je, ak deťom chcete inštalovať ich vlastnú kúpeľňu s detským umývadlom a toaletou. Výška umývadla pre deti by potom mala činiť cca. 50 cm, ak je reč o deťoch do 12 rokov veku.

TIP SANITINO: Detské kúpeľňové vybavenie nájdete napríklad v sérii Geberit Kind, Jika Baby alebo SAPHO Kid.


Aká by mala byť výška umývadla pre invalidov?

shutterstock_1632597469.jpg

Telesne postihnutí by mali mať ideálne vlastné umývadlo prispôsobené druhu postihnutia. Iné umývadlo bude mať vozíčkar a iné človek o barlách. Jedno však majú tieto umývadlá spoločné – musia mať dostatočný priestor okolo pre pohodlné používanie.

U výšky umývadla pre invalidov, respektíve výšky hornej hrany, sa uvádza hodnota 80 cm od podlahy. Vďaka tejto výške môže užívateľ zájsť s vozíčkom pod umývadlo a umyť si ruky alebo vyčistiť zuby pohodlne. 

TIP SANITINO: Vyberáte sanitárnu keramiku pre telesne postihnutých? Zamerajte sa na značku Sanela, ktorá ponúka pestrý výber toaliet, umývadiel aj držadiel. Ďalšie produkty môžete nájsť tiež v sériách SAPHO Disabled alebo Ideal Standard Contour 21.


Ako sa výška mení podľa vybraného typu umývadla

Výška umývadla sa nemení len v závislosti na výške postavy, veku alebo telesnom postihnutí, ale tiež v závislosti na vybranom type umývadla. Do inej výšky nainštalujete umývadlo na dosku a inú výšku zvolíte v prípade zápustného umývadla.

Povedzme, že ste priemerného vzrastu a 85 cm výšky vám plne vyhovuje. Ako ďalej postupovať? Na trhu figuruje niekoľko druhov umývadiel a pre každý platia iné pravidlá. Napríklad v prípade umývadiel na dosku by 85 cm mala činiť výška od podlahy k hrane umývadla. Výška dosky pod umývadlo teda musí byť o nejaký ten centimeter nižšie. Ak si vyberiete napríklad krásne umývadlo Happy D.2 Plus zo sanitárnej keramiky, ktoré má výšku 195 mm, potom by mala byť horná hrana dosky posadená do výšky 66 cm.

Hrana umývadla na 85 cm platí aj pre umývadlo polozapustené či zapustené. Tu si teda všímajme výšku montáže dosky alebo umývadlovej skrinky. To u umývadiel závesných hľadajme vhodnú výšku montážneho otvoru umývadla. Vytvorme otvor v stene tak, aby umývadlo po zavesení malo svoju hranu vo výške 85 cm od podlahy.


Výška ďalšieho vybavenia v kúpeľni a časté chyby

Výška umývadla od podlahy je faktorom, od ktorého sú odvodené ďalšie predmety zariadenia. Nástennú umývadlovú batériu pravdepodobne namontujeme 110-120 cm od podlahy. Zrkadlo, poprípade zrkadlová skrinka, by mali nájsť svoje miesto nad umývadlom vo výške 100 až 180 cm od podlahy. Vešiaky na uteráky budú vedľa umývadla perfektne po ruke, ak ich namontujeme do výšky 110 cm.

Znie to celkom jednoducho, ale niektorí majstri sa pri vymeriavaní dopustia chýb. Vyvarujte sa napríklad:

  • nerešpektovaniu vzdialenosti montážnych otvorov od hrany umývadla;
  • nerovným hranám umývadla. Že je výška po celom obvode rovnaká, to vám určí vodováha;
  • posunutiu výšky umývadla v dôsledku navýšenia výšky podlahy (vplyvom betónovania, stierok, vytvorenia dlažby a podobne).

Dúfame, že vám náš článok pomohol s vhodnou inštalačnou výškou umývadla. A ak svoje vysnívané umývadlo ešte len hľadáte, môžete sa inšpirovať pomocou nášho nákupného poradcu „Ako vybrať umývadlo do kúpeľne“ alebo našich sociálnych sietí.

hore