Preskočiť na hlavný obsah

5 tipov pre väčšiu relaxáciu v kúpeľni

S našimi tipmi kúpele nebudete potrebovať. Pozrite sa, ako relaxovať v kúpeľni a uvoľniť tak svoje telo aj myseľ.

Kúpeľňa už dávno nemá iba očistnú a praktickú funkciu. Naopak, stáva sa príjemným relaxačným miestom, kde si odpočinieme a zbavíme sa starostí všedných dní. A to je v dnešnej uponáhľanej dobe naozaj potrebné! Prinášame vám päť tipov, vďaka ktorým vnesiete kúsok uvoľňujúcej atmosféry aj do vašej kúpeľne a zrelaxujete sa v pohodlí domova!

Kneippova metóda

Foto01.jpg

Počuli ste niekedy o Sebastianovi Kneippovi? Tento nemecký kňaz už pred viac ako sto rokmi objavil liečivú silu studenej vody. Veril, že polievanie určitých častí tela pomáha zbaviť sa kŕčov či bolestí kĺbov, podporuje prirodzenú obranyschopnosť imunitného systému a mnoho ďalšieho. Napríklad, ak si budete studenou vodou sprchovať stehná a kolená, nielen že to pomôže unaveným nohám, ale tiež sa vám zníži tlak a bude sa vám lepšie zaspávať. Pravidelný kúpeľ paží zas napomáha normálnemu fungovaniu horných dýchacích ciest, prekrvuje srdcový sval a pôsobí proti únave. Ale to stále nie je všetko.

Nesmieme zabudnúť ani na blahodarné účinky, čo sa týka fyzickej krásy. Sprchovanie tváre totiž pokožku osviežuje a predovšetkým spevňuje. Uvidíte, že po pár týždňoch bude vaša pleť na nepoznanie! V neposlednom rade sprchovanie tváre zmierňuje bolesti hlavy a podporuje činnosť krvného obehu.

Táto metóda paradoxne pomáha aj tým, ktorí trpia nedokrvovaním končatín a je im neustále zima. S touto poruchou krvného obehu si totiž studená voda hravo poradí. Stačí danú končatinu najskôr prehriať a následne jej dopriať kúpeľ v studenej vode. Tento postup pomáha aj pri reumatických ochoreniach a pri vznikajúcich prechladnutiach.

Naskakuje vám husia koža len pri čítaní týchto riadkov? Nemajte strach, na sprchovanie studenou vodou si rýchlo zvyknete, a dokonca si ho obľúbite. Voda totiž pôsobí blahodarne aj na ľudskú psychiku. V neposlednom rade nezabudnite tiež na správnu sprchovú hlavicu. Pre váš maximálny komfort odporúčame hlavice aspoň s tromi prúdmi. To spĺňajú napríklad tie od značky Hansgrohe - jedny z najlepších nájdete v sérii Raindance Select E. Zaručujeme vám, že sa budete cítiť ako v kúpeľoch!

 

Farvy a naša psychika

shutterstock_327567413.jpg

Jedným z faktorov, ktorý výrazne ovplyvňuje naše zážitky, sú farby.

Zdá sa to neuveriteľné, avšak technológie pokročili natoľko, že farbami môže hrať aj sprchový kút. V niektorých horných sprchách je totiž zabudované LED svetlo.

Nájdete ich napríklad v sérii SAPHO Slim alebo GROHE F-Digital Deluxe.

A ako na nás jednotlivé farby pôsobia? 

  • Červená farba má hrejivé a stimulačné účinky. Pozitívne ovplyvňuje krvný obeh a metabolizmus. Posilňuje celkovú pohodu, podporuje smelosť v rozhodovaní a dodáva nám novú životnú silu a energiu.
  • Ružová farba nie je tak agresívna ako červená, a preto je vhodná aj pre výbušnejšie povahy, ktorým by červená príliš nevyhovovala. Je liekom proti úzkosti i poruchám spánku.
  • Zelená farba odjakživa symbolizuje prírodu. Navodzuje upokojujúcu atmosféru, harmóniu s okolím a vyrovnané emócie. Môže pomôcť pri problémoch s hornými dýchacími cestami, ale rovnako ako ružová aj pri poruchách spánku, vyčerpaní či strese.
  • Žltá farba je svojimi vlastnosťami veľmi podobná zelenej. Môže pomôcť zmierniť nervozitu a vnútorný nepokoj. Zo zdravotného hľadiska je používaná pri žalúdočných a črevných problémoch.
  • Modrá farba vyžaruje pokoj, istotou a spokojnosť. Vie znížiť tep alebo pomôcť so zápalom. V dlhšom intervale na nás pôsobí trochu ospalým dojmom.
  • Fialová farba je farbou rojkov. Je veľmi inšpiratívna a robí nemožné možným. Podporuje imunitný systém a napomáha normálnej funkcii nervového systému.
  • Oranžová farba má hrejivý, povzbudzujúci a detoxikačný účinok. Odporúča sa využívať pri depresiách, kŕčoch, poruchách metabolizmu a nedostatku energie.
  • Biela farba symbolizuje čistotu tela a všeobecnú ľahkosť.

barvy ve sprše

Vhodné osvetlenie

Pri pôsobení svetla ešte chvíľočku zostaneme. Osvetlenie kúpeľne je totiž pre celkovú atmosféru skutočne zásadné. Má veľa podôb, medzi ktorými je potrebné sa rozhodnúť. Nemôžete si vybrať medzi teplým, skôr žltým svetlom, a tým bielym, studenším? Ako dominantu celej miestnosti odporúčame zvoliť teplejšie svetlo, ale k zrkadlu – na perfektné zviditeľnenie všetkých detailov – odporúčame skôr to biele. A pamätajte: čím menšia kúpeľňa, tým viac potrebuje svetla!

Dôležitú úlohu zohráva okrem iného aj rozmiestnenie jednotlivých svetiel. Základným pravidlom je to, aby prvky, na ktoré ste v kúpeľni pyšní, boli osvietené viac, a prvky, s ktorými naopak tak spokojní nie ste, zostali vďaka menšiemu množstvu svetla v ústraní.

 

Relaxačná hudba pre dokonalý zážitok!

Ako iste viete, hudba nás až neuveriteľne ovplyvňuje. Dokáže nás upokojiť, ale tiež nám dodať energiu. Ak patríte medzi tých, ktorí si stále pospevujú a pri sprchovaní sa nedokážu zaobísť bez spevu, určite vás potešia reproduktory GROHE. Žijeme v čase, keď máme inteligentný telefón neustále po ruke. Tak prečo to nevyužiť? Tieto reproduktory sa totiž ovládajú pomocou Bluetooth. Spárujete ich s vaším mobilným zariadením a potom už len navolíte obľúbené pesničky, ranné správy, rádiovú stanicu alebo práve relaxačnú hudbu. Teraz už vášmu sprchovému kútu nebude chýbať nič!

 

Omamná vôňa

K dokonalej relaxácii patrí aj upokojujúca vôňa. Ak chcete zažiť v sprche naozajstný omamný zážitok, vyskúšajte sprchové tablety Hansgrohe RainScent. Okrem toho, že prevoňajú vašu kúpeľňu, sa postarajú o upokojenie vašej mysle. V ponuke je hneď niekoľko zaujímavých vôní.

Obľúbenou vôňou je levanduľa, ktorá má upokojujúce účinky, zmierňuje stres a napomáha pri úzkostných stavoch. Pomáha tiež pri problémoch so spánkom, takže ju odporúčame využívať hlavne pred uložením sa do postele.

Ďalšou vôňou je rozmarín a citrón. Táto kombinácia povzbudí vašu obehovú sústavu, čo pomáha proti nízkemu tlaku a malátnosti. Okrem toho uvoľňuje napätie, spojené so stresom alebo s prepracovanosťou a rovnako ako levanduľa pomáha pri zaspávaní. Sladkú vôňu granátového jablka hojne využívali už v starovekom Grécku a vôňa striebornej jedle uvoľní upchatý nos a tiež vašu myseľ.

rainscent hansgrohe

 

Domáce kúpele – sprchový panel

Posledným tipom, ktorý vašu kúpeľňu premení na luxusný wellness, je sprchový panel. Toto zariadenie je veľmi komfortnou záležitosťou, obsahuje ako hlavovú, tak aj ručnú sprchu. Horná sprcha predstavuje silný vodopád, a naopak ručná sprcha je predmetom skôr praktickým. Na úplnú relaxáciu poslúžia masážne dýzy, ktoré uľavia nejednému unavenému chrbtu. Sú nasmerované na rizikové oblasti – ramená, strednú časť chrbta a zadok. Práve v týchto častiach tela oceníte ich hydromasážne účinky najviac. Preto je potrebné zvoliť výšku umiestnenia panelu tak, aby vyhovovala všetkým, ktorí ho budú používať.

Budete rozmaznávaní od hlavy až po päty!

Súvisiace produkty

hore