Preskočiť na hlavný obsah

Kam umiestniť svetlo v kúpeľni

Hlavnými témami kúpeľne sú samozrejme vaňa, umývadlo, vodovodné batérie, skrinky, vykurovacie teleso. Nemenej dôležitou súčasťou je aj osvetlenie. Pokiaľ ho vhodne zvolíte, máte šancu nielen na funkčný, ale najmä zaujímavý priestor.

Pravidlá svetla do kúpeľne

shutterstock_2148208433.jpg

Kúpeľňa je špecifickým miestom, ktoré si vyžaduje špeciálny prístup pri výbere vybavenia. Týka sa to nielen nábytku a doplnkov, ale najmä osvetlenia. Dôvodom prísnych noriem je fakt, že elektrická energia a vodný živel môžu byť pri svojom kontakte pre nás doslova smrtiacou kombináciou. Témou sa zaoberá legislatíva a tá v tejto súvislosti vydala normu STN 33 2000-7-701, kde sa v časti 7 zaoberá práve priestormi s vaňou, sprchou alebo umývacími priestormi. Norma kúpeľňu rozdeľuje do rôznych zón a pre každú z nich určuje, aký typ svetla (a či vôbec) sa tu môže vyskytovať.

Tajomné číslice u kúpeľňových svietidiel

Pri výbere svetla pre jednotlivé zóny sa zamerajte na jeho vodovzdornosť. Určuje ju skratka „IP“ za ktorou sa vyskytujú určité číslice. Tie určujú, do akej miery je svietidlo schopné zvládnuť interakciu s vodou, tzn. je bezpečné (druhé číslo), a zároveň rezistenciu voči prachu a pevným časticiam (prvé číslo). Každá zóna má potom svoju skupinu kódov.

Sila svetla a centrálne osvetlenie

Ako teda k osvetleniu kúpeľne pristúpiť? Kúpeľňa býva pomerne štruktúrovaná a dobré svetlo tu rozhodne oceníme. Najčastejšie sa osvetlenie rieši centrálnym svetlom umiestneným na strope. Rozhodne sa ho vzdávať nemusíte, ale je potrebné si uvedomiť, že musí osvetliť aj odľahlejšie kúty, a že by sa svetlo malo rozprestierať čo najviac rovnomerne. Ako silné svetlo do kúpeľne by ste mali zaobstarať? Opäť si môžeme vziať na pomoc technické normy. Úplným minimom je 250 luxov (teda 250 lúmenov na m2 ). Pokiaľ máte teda kúpeľňu s rozmermi 2×3 m2 (teda 6 m2 celkom), potom potrebujete svetlo, ktoré vyprodukuje aspoň 1 500 lúmenov. Len pre úplnosť, optimálna IP hodnota v tomto prípade začína na stupni IP44.

Jedno svetlo nikdy nestačí

shutterstock_2169376965.jpg

Aby ste dosiahli kvalitne osvetlené miestnosti, je vhodné siahnuť aj po bodových svetlách, ktoré umiestnite do podhľadu. Môžu byť doplnkom centrálneho osvetlenia alebo ho úplne nahradiť. Bodových svetiel by ste mali využiť najmä v prípade, ak máte tmavé obklady. Koľko bodových svetiel zvoliť a ako rozmiestniť bodové svetlá v kúpeľni? Odpoveď je rýdzo individuálna, pretože závisí od pôdorysu a rozvrhnutia kúpeľne. Pokiaľ ich zvolíte ako doplnok k centrálnemu svetlu, môžu príjemne osvetliť odľahlejšie kúty, napríklad priestor pri skrinke, nad toaletou, nad dverami… Alebo z nich vytvorte dômyselný prvok v podobe radov, ktorými osvetlíte určité strany kúpeľne. 

Pokiaľ siahnete po bodových svetlách s hodnotami IP45 a vyššou, môžete ich umiestniť aj do sprchového kúta alebo nad vaňu. Ovládať ich môžete samostatným vypínačom, čím si otvoríte možnosť regulovať intenzitu svetla v miestnosti.

Ako osvetliť zrkadlo v kúpeľni?

Špeciálnym miestom, ktorému by ste mali z hľadiska osvetlenia venovať zvýšenú pozornosť, je zrkadlo. Je potrebné si uvedomiť, že zrkadlo slúži nielen na zbežnú kontrolu nášho zovňajšku, ale aj pre dômyselnejšiu starostlivosť o pokožku. V neposlednom rade sa zrkadlo podieľa na vytváraní celkovej atmosféry miestnosti. Kúpeľňové zrkadlo by teda vždy malo mať možnosť vlastného osvetlenia. Zvoliť môžete samostatné svetlá, ktoré sa najčastejšie umiestňujú nad alebo pozdĺž zrkadla, alebo siahnuť po zrkadle, ktoré má už osvetlenie zabudované v sebe. V mnohých prípadoch môžete pri takomto svetle dokonca regulovať intenzitu, prípadne meniť teplotu.

Pre detailné ošetrenie tváre, prípadne dôkladné líčenie, sa odporúča zaobstarať aj zrkadlo zväčšovacie. V ideálnom prípade tiež so samostatným osvetlením. Pre ďalšiu inšpiráciu môžete využiť náš predchádzajúci článok Ako osvetliť zrkadlo v kúpeľni.

Kúzlo tkvie v kombináciách a farbe

Kúpeľňa nie je len praktickým priestorom, ale bezpochyby aj miestom relaxácie a odpočinku. V takom prípade samozrejme netúžite po dokonale jasnej kúpeľni, ale dáte prednosť osvetleniu tlmenejšiemu. Jednou z ciest je zapnúť len niektorú z častí stropného osvetlenia. Kúpeľňu však môžete vybaviť aj svetlami do stien umiestnených nad podlahou (pozor, aj tu platia určité normy), ktoré sa hodia aj pre prípad, keď idete v noci na toaletu alebo sa osviežiť a nechcete čeliť plnej žiare. Tento typ svetiel tiež zvyšuje bezpečnosť pohybu, čo ocenia nielen seniori, ale aj domácnosť s deťmi. Využiť môžete samozrejme aj osvetlenie zrkadla, ktoré nezriedka ponúka rôzne farebné varianty svetla.

Svetlá netradične

Novým trendom sú potom osvetlené elektronické toalety. Zabudnúť by sme nemali ani na ovládanie pomocou senzorov pohybu. Tu platia isté obmedzenia pre domácnosti s domácimi miláčikmi. Pokiaľ chcete priestor naozaj ozvláštniť, stavte na sprchové hlavice alebo sprchové panely, ktoré majú v sebe svetlo už zabudované. Vaša očista bude doslova svetelnými kúpeľmi.

Súvisiace produkty

31,28 € s DPH
Skladom > 10 ks
Odosielame v pondelok 29. 7.
61,50 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 29. 7.
hore