Preskočiť na hlavný obsah

Montáž WC patrí medzi náročnejšie procesy v zariaďovaní novej domácnosti. Jedno popoludnie vám pravdepodobne stačiť nebude. Ak chcete ísť cestou najmenšieho odporu,  zavolajte na túto prácu odborníka. Pokiaľ patríte medzi šikovnejších domácich majstrov, prečítate si, ako nainštalovať závesnú toaletu podľa našich tipov.
 

V dnešnom článku sme sa zamerali na to, ako nainštalovať 2 základné typy toaliet – voľne stojacu toaletu a závesné WC.

 

Ako vybrať toaletu

Voľne stojaca toaleta, ako už názov napovedá, sa inštaluje priamo na podlahu. Často sa tento typ záchodu označuje tiež ako WC kombi a jeho montáž je jednoduchšia. Závesný klozet vyzerá elegantne a je s ním spojené aj jednoduchšie upratovanie. Nemá totiž toľko záhybov, kde sa usadzuje špina, a nečistoty môžete pohodlne odstrániť aj priamo pod samotnou toaletou.

Ak ešte nemáte svoju toaletu vybranú, prečítajte si náš článok Ako vybrať záchod.

  1.  

Výmena WC

Ak budujete novú kúpeľňu, tento krok môžete vynechať. Rekonštruované byty sa ale nutne musia vysporiadať s otázkou, ako na demontáž starého WC. Vychádzame z toho, že v starších bytoch a domoch spravidla nachádzame stojace WC.

Prvé, čo je potrebné urobiť, je zastaviť prívod vody. Obvykle na to slúži rohový ventil na splachovacej nádržke, ktorý treba uzavrieť. Stlačením ovládacieho tlačidla docielite vyprázdnenie nádržky. Možno bude potrebné urobiť to niekoľkokrát, kým nebudete mať istotu, že je nádržka prázdna.

Odskrutkujte starú záchodovú misu od podlahy. Ak WC na podlahe držala okrem skrutiek aj vrstva silikónu, rozrežte ju nožom. Ešte stále nie je čas misu odobrať - je nutné najskôr odpojiť splachovaciu rúrku a vysunúť nádržku. Popritom majte v pohotovosti  vedro, aby zachytilo zvyškovú vodu. Odstráňte WC a po práci miesto dôkladne vyčistite. Máme na mysli zvyšky silikónovej škáry, mastnotu a prach, ktoré zostali na podlahe. Výmena záchodu má za sebou prvé dejstvo. Ak sa do montáže nového WC chcete pustiť až ďalší deň, upchajte novinami odpadovú rúru, aby do miestnosti neprenikol zápach.

 

Montážny prvok – dôležitá súčasť závesnej toalety

Výmena závesnej toalety nie je možná bez montážneho prvku. Výhoda spočíva v tom, že si užívateľ môže sám vybrať vhodné miesto na inštaláciu toalety a jednoducho nastaviť výšku WC. Inštalačný modul býva dodávaný so zabudovanou splachovacou nádržkou, s napúšťacím aj vypúšťacím ventilom, kompletným upevnením na keramiku, odpadovým kolenom a kotviacimi prvkami. Nie je nutné hľadať po rôznych obchodoch ďalšie nevyhnutné prvky, montážny prvok ich obsahuje „all in one“.

Je ale nutné vybrať ten správny predstenový prvok. Rozdiel je daný konštrukciou stien. Dvoma základnými typmi montážnych prvkov sú montážny prvok na zamurovanie a systém na suchú inštaláciu.

Montážny prvok na zamurovanie je tvorený podperami a nosnými dielmi, ktoré sa kotvia priamo do steny. Tá je dostatočne pevná, aby zniesla zaťaženie ako zaveseného WC,  tak aj splachovacieho mechanizmu.

V panelových domoch sa ale viac stretávame so sadrokartónovými stenami. Sadrokartónové priečky neznesú také veľké zaťaženie. Preto použite inštalačný systém na suchú inštaláciu, ktorý je vybavený nosnými rámami s kotvením do steny i do podlahy. Práve tento typ montážneho prvku sme použili v ďalšom pracovnom postupe.

 

Montáž závesného WC

závěsné klozety.jpg

Najskôr si predstavme situáciu pred montážou WC. Miestnosť je prázdna, ale sú v nej už pripravené odpadové rúry. Máme k dispozícii nové závesné WC, čakajúce na montáž. Odpad toalety sedí na odpadovú rúru – ak nie, pomôžeme si flexi tvarovkou.

Začneme teda predstenovým inštalačným systémom. Určite pre neho vhodné miesto, nie veľmi vzdialené od odpadovej rúry. Pri jeho nastavovaní dbajte na to, aby bol nastavený do požadovanej výšky.

To docielite tak, že ho najskôr položíte na zem a metrom si zmeriate výšku závitových tyčí od podlahy. Tá by mala byť ideálne o čosi viac než 40 cm. Nohy predstenového prvku sú výškovo nastaviteľné, povolením a utiahnutím skrutkovania túto výšku ľahko stanovíte.

Montážny prvok disponuje 90° kolenom na odtok. Toto koleno slúži na napojenie na odpadovú rúru v stene. Aby ste oba prvky spojili, využijete ďalšie 90° koleno a stenové pripojenie. Pílkou na kov prípadne pripojenie skrátite, ak je montážny prvok bližšie k odpadovým rúram.

Po spojení kolienok pristavte montážny prvok. Dajte pozor na to, aby stál rovnobežne so stenou. Naskrutkujte dvojitú vsuvku a rohový prvok na vodovodnú prípojku. Obe spojky vopred obaľte s konope a namažte tesniacou pastou. Pripojte aj flexi hadičku.

Montážny prvok je hotový vo chvíli, keď sú všetky rúrky a hadičky správne spojené a pripojená je aj splachovacia nádržka. Prvok musí stáť pripevnený rovno a stabilne. Na jeho záverečné fixovanie niekedy (napríklad pri prvkoch Geberit) stačia len 4 upevňovacie body. Presný postup sa ale pri montážnych prvkoch rôznych značiek líši. Vždy postupujte v súlade s priloženým návodom.

 

Zamurovanie montážneho prvku

Overte si, že je montážny prvok nainštalovaný dokonale. Pustite na chvíľu vodu, aby ste zistili, či sú všetky spojenia tesné. Následne naskrutkujte závity a nasaďte montážne krytky. V balení ich ľahko spoznáte, väčšinou totiž majú jasne žltú farbu.

Možno sa u vás po inštalácii montážneho prvku dostaví pocit pýchy z dobre vykonanej práce. Nejde totiž o jednoduchú úlohu. Teraz sa ale musíte zmieriť s tým, že vaše dielo nebude mať nikto možnosť oceniť. Prichádza totiž rad na zamurovanie montážneho prvku.

Predstenovú inštaláciu si najskôr presne na všetkých stranách zmerajte. Musíte zistiť veľkosť sadrokartónového obkladu. Sadrokartónové dosky musia najprv prejsť menšími úpravami. Priamočiarou pílou vyrežte otvor na tlačidlovú dosku. Na otvory na závitové tyče a odtok použite vykružovací vrták. Vŕtacie nástavce tiež dobre poslúžia.

Sadrokartónové dosky montujte na čelnú stranu v dvoch vrstvách. Tým je docielená vyššia stabilita a pevnosť. Začnite tými doskami, na ktoré ste navŕtali otvory. Skontrolujte, že výrez na ovládanie splachovacej nádržky a menšie otvory sedia na svojich miestach. Potom obložte celú čelnú stranu a následne aj zvyšné strany, bočné a horné, kde už stačí pripevniť iba jednu vrstvu dosiek.

Dosky montujte vedľa seba. Na ich pripevnenie na stenu použite rýchloskrutky a aku vŕtačku. Doskové spoje a hrany na čelnej strane zatmeľte. Na konci práce zatmeľte aj všetky zvyšné škáry. Potom nezostáva nič iné, len počkať. Tmel potrebuje niekoľko hodín, aby uschol. Podľa aktuálnej teploty a vlhkosti je niekedy nutné vydržať až pol dňa.

Predstenu nakoniec obložte. Klasickou voľbou obkladov sú keramické, ktoré sú pevné, dobre tesnia a ich údržba nie je žiadny problém.

 

Montáž záchodovej misy na stenu

Najskôr odstráňte montážne krytky a potom nasaďte tesnenie na pripojovacie hrdlo a splachovaciu rúrku. Tesnenie potrite vhodným mazadlom a nasaďte na prípoj WC. Stenovú prípojku a rovnako aj splachovaciu rúrku zodpovedajúcim spôsobom skráťte, aby ich šlo dobre nasadiť na WC. Na to použite pílku na kov. Hrany potom zabrúste pilníkom alebo brúsnym papierom.

Nezabudnite ešte nainštalovať protihlukovú izoláciu. Postačí na to zúbkovaná rýchlomontážna páska. Jej význam spočíva aj v zahladení drobných nerovností na stene. Na obe závitové tyče nasaďte WC. Nasuňte plastové a kovové podložky. Matice najskôr utiahnite rukou, potom ešte pre istotu skontrolujte vodováhou pozíciu a následne uťahujte kľúčom.

Podľa pokynov výrobcu nakoniec vykonajte montáž splachovača alebo ovládacieho tlačidla. Tiež pripojte WC dosku. Niekedy je dodávaná spoločne s toaletou, inokedy si ju zákazník musí zaobstarať zvlášť. Pozor – ovládacie tlačidlo musí byť kompatibilné s inštalačným modulom!

 

Montáž stojaceho WC 

Jika_H8266170002811dn2.jpg

WC kombi si najprv namontujte predbežne. Na prívod splachovacej nádržky upevnite tesniaci prstenec. Potom zoskrutkujte keramickú splachovaciu nádržku s toaletou.

Výsledný komplet prisuňte tesne k stene. Následne je potrebné vyriešiť otázku, ako pripojiť WC k odpadu. Zmerajte odstup WC od odpadu a adekvátne skráťte odpadovú rúrku. Aj v tomto prípade použite ručnú pílku. Prípadný výškový rozdiel odpadu a prípojky WC vyrovnáte rúrkovou uhlovou spojkou.

Teraz WC kombi priskrutkujte k podlahe. Najskôr položte WC na požadované miesto a ceruzkou si vyznačte miesta na otvory. Toaletu dajte bokom a otvory na rozperky vyvŕtajte opatrne, pri nízkych otáčkach. Prípojky na bokoch odtokovej rúry upchajte s konope a tesniacou páskou. Nasuňte WC misu na upevňovacie otvory a pripojte k odpadu v stene. Pustite sa do skrutkovania, ale dávajte pozor, aby ste nepoškodili porcelán. Skrutky dotiahnite len na 80–90 %.

Nakoniec spojte nádržku splachovača s prívodom vody. Na tento účel použite rúrku splachovača či prívodnú hadicu. Na prípojku v stene patrí rohová spojka. Opäť sa k slovu dostáva konope, nenahraditeľný pomocník na utesnenie prípojky. Na závity, rovnomerne vyplnené konopnými vláknami, odporúčame nakvapkať trochu tesniacej pasty.

Hadicu potom pripevníte k rohovému ventilu a k nádržke splachovača.

 

Posledným krokom je montáž splachovacieho zariadenia.

Súvisiace produkty

3D model
180,10 € s DPH
Skladom > 100 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
149,64 € s DPH
Skladom 16 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
3D model
180,10 € s DPH
Skladom 99 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
212,80 € s DPH
Skladom > 100 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
69,72 € s DPH
Skladom 5 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
88,00 € s DPH
Skladom 3 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
387,14 € s DPH
Skladom 31 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
133,90 € s DPH
Skladom 3 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
hore