Preskočiť na hlavný obsah

Umývadlá na dosku – trend, ktorý nepominie
Aké sú trendy modernej kúpeľne? Rozhodne umývadlá na dosku! Vyzerajú elegantne, sú veľmi funkčné a navyše ich môžete umiestniť do akejkoľvek kúpeľne. Sú hitom moderných, rustikálnych, minimalistických, industriálnych, prírodných, ale aj retro kúpeľní. Čo nám o svojich umývadlách na dosku povie český výrobca RAVAK?
 

Umývadlá na dosku vyzerajú veľmi elegantne, ale navyše ide o veľmi funkčné riešenie v každej kúpeľni. Dosku totiž môžete prispôsobiť akémukoľvek priestoru. Okolo umývadla navyše vznikne praktická odkladacia plocha, ktorá môže slúžiť na odloženie dávkovačov mydla, mydlovničiek, uterákov, šperkov, kozmetiky alebo dekorácií. Ani umiestnenie vodovodnej batérie sa nemusí riadiť presne určeným miestom, môže stáť tam, kde vám to bude najviac vyhovovať.

 

Výber dosky pod umývadlo

Umyvadlo Uni celni image RAVAK 2018.jpg

Podkladová doska pod umývadlo býva najčastejšie vyrobená z masívneho dreva alebo z drevotrieskových dosiek upravených lakovaním či dyhovaním. Nezabudnite, že bude doska umiestnená v kúpeľni, kde je väčšia vlhkosť, takže pri výbere dosky pod umývadlo je dôležitá aj impregnácia materiálu.

„Priestor okolo umývadla prichádza veľmi často do kontaktu s vodou, pre dlhodobú spokojnosť je preto zásadné, aby bola doska vyrobená z hĺbkovo impregnovaného materiálu, nestačí len povrchová impregnácia. Ďalším rizikovým miestom pri prenikaní vlhkosti dovnútra dosky sú jej hrany, ktoré by mali byť lepené polyuretánovým lepidlom. To vytvorí na hrane vodotesný spoj. Ak sa vlhkosť raz dostane dovnútra, dochádza k nenávratným zmenám, materiál napučí, začína sa postupne drobiť a veľmi rýchlo doslúži,“ vysvetľuje Aleš Brožík, produktový manažér značky RAVAK.


Umiestnenie umývadla na dosku

S kvalitnou doskou nás čaká už len príjemná práca, akou je plánovanie, kam ju umiestniť. Na väčšiu plochu dosky sa vojdú aj dve umývadlá vedľa seba. Výhodou je aj fakt, že dosku je možné presne namerať od steny ku stene, takže okolo nevznikajú žiadne medzery a nedostupné miesta.

„Umývadlo odporúčam nalepiť na dosku silikónom. Naniesť ho na jeho spodnú hranu, usadiť na podklad a prebytočný materiál odstrániť. Spoj medzi umývadlom a doskou bude utesnený, ale prebytok silikónu nebude poskytovať útočisko pre usadzovanie nevzhľadnej špiny,“ radí Tomáš Ledvina z firmy RAVAK.

RAVAK ultra slim umývadlá                                  Pozor, umývadlo po doske zbytočne neposúvajte, vyhnete sa tak poškriabaniu!

 

Aké umývadlo na dosku zvoliť?

UNI SLIM B Puri 015 boční pohled Image RAVAK 2019.jpg

Najrozšírenejším materiálom pre výrobu umývadiel je stará dobrá keramika. „Stará“ v najlepšom zmysle slova, pretože svojou hutnosťou, odolnosťou a finančnou dostupnosťou tento materiál v obľúbenosti kraľuje po desaťročia. Najnovšou podobou keramických umývadiel je ich stenčená verzia.

Zatiaľ čo umývadlá z klasickej keramiky majú hrúbku hrany 8-10 mm, najtenšie súčasné umývadlá dosahujú hrúbku len 3-4 mm. Zmesi na výrobu týchto umývadiel obsahujú mimo iné aj korund, ktorý je na stupnici tvrdosti nerastov druhý najtvrdší, preto sú moderné tenkostenné umývadlá krehké naozaj len na pohľad.

„Keramika neumožňuje vytvárať ostré línie, keramické umývadlá sú tak typické pozvoľnejšími krivkami,“ vysvetľuje Tomáš Ledvina špecialista RAVAK na sortiment keramiky. Najväčší český výrobca sanity ponúka v keramike hneď niekoľko tvarov umývadiel. Obľúbené sú obdĺžnikové umývadlá, ale v ponuke RAVAK nechýbajú ani umývadlá oválne, polokrúhle, okrúhle, štvorcové alebo asymetrické. Všetky tvary nájdete ako v klasickom, tak aj v modernejšom tenkostennom vyhotovení.

SUD 01 image RAVAK 2018.jpg

Veľmi obľúbené umývadlá vhodné k umiestneniu na dosku bývajú vyrobené z kompozitného materiálu nazývaného liaty mramor. Je to umelo vyrobený materiál, ktorý si zachováva vlastnosti prírodného materiálu (mramoru) a zároveň eliminuje jeho nevýhody. Ide o zmes mletého dolomitu a ďalších druhov vápencov s polyesterovou živicou.

Umývadlá z liateho mramoru sú typické precízne stvárneným designom, ktorý nedáva priestor nepresnostiam, majú jasne definované hrany a dokonale rovné hladké plochy.

Liaty mramor je tak ideálnym východiskovým materiálom pre originálny autorský design. Český designér Kryštof Nosál z neho pre značku RAVAK navrhol napríklad sériu umývadiel Moon opakovane ocenenú medzinárodnými aj domácimi porotami v oblasti designu alebo novšie umývadlá Solo v sete s novou voľne stojacou vaňou. 

Bodku za krásnym umývadlom na kvalitnej doske pomyselne urobí vodovodná batéria. Umývadlá určené na dosku nemajú otvory pre batérie, tie sa teda dajú umiestniť kamkoľvek, kde budú dobre slúžiť. Môžu stáť z boku alebo klasicky za umývadlom, rovnako tak ale môžu byť zabudované trebárs do steny pod omietku nad umývadlom. Minimálny priestor pre namontovanie batérie medzi stenu a umývadlo je 10 cm. Svoju úlohu hrá aj výška batérie.

„Pre umývadlá na dosku odporúčame predĺženú verziu stojankových batérií, ktorá má výšku okolo 30 cm, ako je tomu napríklad u modelov Chrome či 10°. Získate tak pod kohútikom potrebný priestor pre umývanie a prúd vody bude smerovať k odtoku umývadla, čo je dôležité, aby voda čo najmenej vystrekovala okolo,“ dopĺňa Jan Vágner, manažér sortimentu batérií RAVAK.

Zdroj: Foto + článok spoločnosť RAVAK

Súvisiace produkty

146,20 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
214,20 € s DPH
Skladom 4 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
200,60 € s DPH
Skladom 11 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
163,20 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
166,60 € s DPH
Skladom 11 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
hore