Preskočiť na hlavný obsah

Chcete ušetriť za inštalatéra a namontovať si umývadlovú batériu doma? Potrebujete vymeniť pretekajúcu batériu a neviete, ako na to? Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že ide o nadľudský výkon, nie je to tak. Pripravili sme pre vás návod, ako ľahko nainštalovať umývadlovú batériu svojpomocne.

Umývadlovú batériu nekupujeme len do úplne novej kúpeľne, niekedy ju musíme vymeniť kvôli poruche funkčnosti alebo jednoducho preto, že sa nám už nepáči.
 

Pretekajúcu batériu nemusíte hneď meniť!

Ak vám vodovodná batéria len preteká, nemusíte ju hneď meniť. Je možné, že je chybná iba jej kartuša, ktorú je možné vo väčšine prípadov kúpiť ako náhradný diel a ľahko vymeniť.

Lacnejšie modely umývadlových batérií sú vybavené väčšinou menej kvalitnou plastovou kartušou, ktorá má kratšiu životnosť a je náchylnejšia na poškodenie. Už z nášho článku Ako vybrať umývadlovú batériu viete, že odporúčame zaobstarať si produkt s keramickou kartušou, pretože je odolnejšia a vydrží vám dlhšie. Ale nesmieme zabúdať na to, že ani keramická kartuša nevydrží večne.

kartuše

Renomovaní výrobcovia ponúkajú kartuše k vodovodným batériám ako náhradné diely aj niekoľko rokov po tom, čo prestanú vyrábať daný model batérií. U neznámych značiek je možné, že vhodnú kartušu nemusíte zohnať a bude potrebná výmena celej batérie.
 

Láka vás nový vzhľad?

Motiváciou na kúpu novej umývadlovej batérie ale môže byť aj to, že tá stará už nevyzerá dobre. Môže mať zastaraný design, nekomfortné ovládanie alebo vrchnú vrstvu, poničenú vodným kameňom. V dnešnej dobe veľa domácností mení vodovodné batérie tiež kvôli ich úsporným funkciám, ktoré staršie batérie nemali.

Umývadlová batéria, na rozdiel od ďalšieho vybavenia domácnosti, nestojí toľko peňazí a jej montáž je - ako ukáže náš návod - pomerne jednoduchá. Vymeniť novú pákovú batériu na umývadlo zvládnete približne za 30 minút.
 

Montáž umývadlovej batérie

Inštalácia umývadlovej batérie sa radí k tým jednoduchším úkonom pri zariaďovaní kúpeľne. Umývadlové pákové batérie sa vyrábajú tak, aby sa dali ľahko pripojiť k akémukoľvek umývadlu. Niektoré majú dokonca rýchloupínací systém, vďaka ktorému je montáž batérie otázkou pár minút.

Na montáž pákovej umývadlovej batérie budete potrebovať:

 • umývadlovú batériu,
 • odtokový mechanizmus,
 • tesniaci krúžok,
 • maticu,
 • uťahovaciu vložku,
 • tesnenie výpuste,
 • páčku výpuste,
 • otvor výpuste a ventil,
 • pripojovacie flexi hadičky,
 • francúzsky kľúč a kľúč nástrčný (nebýva súčasťou balenia),
 • pílku na kov (nie je súčasťou balenia),
 • krížový skrutkovač (nie je súčasťou balenia),
 • tesniacu hmotu alebo silikón.

TIP SANITINO: Väčšina umývadlových batérií má všetky diely, potrebné na inštaláciu, už súčasťou balenia, ale môžete naraziť aj na modely, u ktorých je nutné zakúpiť tieto diely samostatne. Na našom e-shope SANITINO uvádzame, čo všetko nájdete v balení a upozorňujeme aj na to, čo si musíte zakúpiť samostatne. Francúzsky kľúč, otvorený kľúč, skrutkovač a pílka nie sú súčasťou balenia, ale ide o nástroje, ktoré má doma väčšina majstrov.
 

Návod, ako nainštalovať umývadlovú batériu

1. Uzavrite prívod vody

Pred demontážou starej batérie označte prívod studenej a teplej vody a zatvorte hlavný uzáver vody. Uzatvárací ventil väčšinou nájdete v kuchyni alebo v kúpeľni, niekedy tiež pred vodomerom. Jeho zatvorením zastavíte vodu v domácnosti. Nebojte, že budete dlho na suchu. Po montáži umývadlovej batérie môžete prívod zase otvoriť.
 

2. Montáž pákovej batérie k umývadlu

plumber-2788332_1920.jpg

Väčšina batérií má už z výroby nasadené flexi pripojovacie hadičky so závitmi na konci a tiež závitovú tyč. V prípade niektorých výrobcov sú flexi hadičky odskrutkované od samotnej batérie a najskôr sa musia priskrutkovať k batérii pomocou závitu.

Položte tesniaci krúžok na umývadlo a prevlečte hadičky otvorom v umývadle. Umiestnite batériu tak, aby bol tesniaci krúžok v tesnom kontakte s umývadlom.

Zospodu nasuňte na závitovú tyč uťahovaciu vložku, upravte jej polohu tak, aby bola v jednej línii s vodovodnou batériou a pevne ju utiahnite.


3. Vyriešte odtok

Na okraj odtoku umývadla naneste tesniacu hmotu alebo silikón, aby bol dokonale vodeodolný. Potom otvor výpuste vsuňte do odtoku. Výpusť priskrutkujte na závitovú stranu. Každá súčasť musí byť dobre utiahnutá a prípojka na excentrickú spojovaciu tyčku by mala smerovať k stene, teda dozadu.

Vložte páčku odtoku do zadnej časti batérie. Zospodu pripojte páčku odtoku a vodorovnú súčasť pomocou plastovej spojky.

Pomocou páčky odtoku skontrolujte, či sa ventil správne uzatvára. Ak sa tak nedeje, povoľte maticu skrutky a pomocou francúzskeho kľúča otočte nastavovacou skrutkou. Nakoniec utiahnite maticu skrutky pomocou 10 mm otvoreného kľúča.

Keď funguje páčka odtoku správne, odrežte pílkou na kov nadbytočnú časť predĺženia páčky výpuste. V budúcnosti by vám mohla prekážať.
 

4. Nainštalujte sifón

shutterstock_1606593133.jpg

Rukou naskrutkujte sifón na odtokový ventil a prepojte ho s odtokovou prípojkou v stene. Dôležité je, aby sifón zodpovedal dĺžkou a priemermi obom otvorom. Preto si pri výbere umývadlovej batérie na našom webe SANITINO všimnite sekciu súvisiacich produktov. Ku každej umývadlovej batérii zákazník získava návrhy na vhodné sifóny.

Skontrolujte, či sa na všetkých pripojeniach nachádza tesnenie. Ak nie, zaistite spoje tkaným alebo gumovým tesnením.

Priskrutkujte ľavú hadicu na prípojku teplej vody a pravú flexi hadicu na pripojenie vody studenej. Skrutky dotiahnite pomocou otvoreného kľúča.

Za žiadnych okolností nepoužívajte hasák, aby ste nepoškriabali pochrómované časti!


5. Otvorte prívod vody

Na záver skontrolujte, či nie sú hadice porušené alebo ohnuté. Ak je všetko v poriadku, uvoľnite prívod vody a otvorte rohové ventily. Akonáhle opatrne pustíte vodu, skontrolujte tesnosť prípojok. Je možné, že sa na prvýkrát práca nepodarí, preto je lepšie vodu pustiť mierne, aby ste sa vyhli prípadnej potope.

Na montáž umývadlovej batérie sa môžete tiež pozrieť na videu od spoločnosti GROHE.

Súvisiace produkty

55,13 € s DPH
Skladom > 100 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
akcie
46,00 € s DPH
Skladom 73 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
206,93 € s DPH
Skladom 14 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
74,80 € s DPH
Skladom 8 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
130,87 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
152,96 € s DPH
Skladom 3 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
255,13 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
323,57 € s DPH
Skladom 5 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
hore