Preskočiť na hlavný obsah

6 pravidiel detskej osobnej hygieny

Každý rodič iste potvrdí, že vychovať svojho potomka nie je žiadna zábava a v prípade hygienických návykov to platí dvojnásobne. Dodržovanie zásad osobnej hygieny je ale nevyhnutné pre zdravie aj sebavedomie každého dieťaťa. Poďme si teda k téme osobnej hygieny u detí povedať niečo viac.

Každé dieťa sa vyvíja odlišne, ale všetky majú jedno spoločné. Napodobňujú prakticky všetko, čo vidia. Veľkú úlohu pri výchove hrá teda hlavne správanie rodičov, ktorí sú pre dieťa tým najväčším vzorom. Osvojenie správnych hygienických návykov ovplyvní dieťa na celý život, preto je rodičovská úloha pri ich budovaní nezastupiteľná.
 

„A prečo, maminka?“

Detí sú zvedavé stvorenia a tak sa rozhodne nevyhnete otázke „prečo?“. A to je dobre, pretože to deťom pri učení sa správnej hygiene pomôže. Vysvetlite im, že na svete existujú baktérie – také maličké potvorky – ktoré navzdory svojim malým rozmerom môžu spôsobiť nepríjemné choroby. Správnou hygienou zabraňujeme šíreniu takých baktérií. A navyše sa budeme cítiť lepšie.
 

Kde začať?

Pre lepšiu organizáciu a udržanie hygienických návykov môžete vytvoriť denný zoznam úloh, ktoré je potrebné splniť. Dieťaťu navrhnite, nech si zoznam ozdobí pomocou pasteliek a farebných fixiek a nalepí si ho na viditeľné miesto vo svojej izbe. A čo by na tomto zozname nemalo chýbať? Pripravili sme pre vás šesť užitočných tipov, ktoré určite oceníte. 
 

1. Pravidelná sprcha alebo kúpeľ zábavne a bezpečne

har00905.jpg
Koupání může být pro vaše děti i zábava.

Pomôžte deťom pochopiť, že kúpanie a sprchovanie nie je len ďalšia povinnosť a zásada osobnej hygieny, ale môže to byť tiež zábava a odpočinok. Môžete ich trošku rozmaznať tým, že do vane pridáte penu. Alebo premeniť nudné sprchovanie v zábavu s ich obľúbenými hračkami, aby sa na umývanie vždy tešili.

 
har01016.jpg
Termostatické baterie hansgrohe ochrání vaše děti před opařením.

Bojíte sa deti nechať sprchovať samé, aby sa neobarili? Jednoduchým riešením sú termostatické batérie. Okrem úspory vody (teda aj financií a prírody) môžete bez akýchkoľvek prekážok nastaviť tiež teplotu vody – ľubovoľne až do 38°C. Pre nastavenie vyššej teploty je nutné stlačiť špeciálnu poistku (bezpečnostné tlačidlo), čo je pre malé deti, ktoré sa kúpu či sprchujú samé, ťažké. Navyše sú termostatické batérie technologicky riešené tak, aby voda, ktorá nimi preteká, neohrievala ani ich povrch. Nemusíte sa teda báť, že by sa vaše deti obarili, ak ich necháte bez dozoru.

har02588.jpg
Dětská sprchová hlavice hansgrohe Jocolino je hravá a zábavná. Navíc ji vyměníte snadno a rychle.

Ďalším zlepšovákom môžu byť sprchové hlavice s rôznymi prúdmi alebo ručné sprchy s hravým detským motívom. Pre vašich najmenších tak bude vaňa alebo sprchový kút hotovým aquaparkom!

2. Používanie vreckoviek

Deti, ktoré sa zásady správnej hygieny ešte len učia, si zo začiatku nevyhnutne budú chcieť nos aj ruky otierať o všetko možné, čo im práve príde pod ruku a spravidla to odnesú hlavne rukávy. Pomôžte im tak, že budú mať vždy po ruke krabičku alebo balíček vreckoviek. Vysvetlite im, že vreckovky sú šetrnejšie k ich pokožke a zabraňujú šíreniu baktérií k ich kamarátom a príbuzným.

3. Pravidelné umývanie rúk

Aj keď baktérie a vírusy okom nevidíme, neznamená to, že nie je potrebné sa ich obávať. Nielen detské ruky sa s nimi dostanú denne do kontaktu a prežijú celé hodiny na všetkom, čoho sa dotkneme. Nájdete ich na kľučkách dverí, na kohútiku umývadla, na držadle v električke aj na klávesnici počítača. Vysvetlite teda svojmu dieťaťu, že umývaním rúk po styku s predmetmi verejného použitia zabránite kontaminácii ďalších predmetov a tiež preniknutiu baktérií a vírusov na očnú, ústnu alebo nosnú sliznicu, čo by mohlo viesť k nákaze. Naučte ich umývať si ruky predovšetkým pred jedlom a po použití toalety.

pravidelné mytí rukou

Deti väčšinou vidia umývanie rúk ako nepríjemnú povinnosť. Ako to teda urobiť zaujímavejšie? Skúste bezdotykové batérie. Nielenže sú veľmi praktické a šetria vodu, ale pre deti môžu pôsobiť tak trochu kúzelne. Ak vo vašej kúpeľni nechcete moc zmien, môžete si obstarať napríklad len bezdotykový dávkovač mydla.

TIP SANITINO: Spoločnosť Jika vytvorila set s názvom Baby, ktorý sa zameriava práve na detskú sanitárnu keramiku. Nájdete tu napríklad malé umývadielko s motívom cvrčka, ktoré môže dieťaťu umývanie rúk tiež spríjemniť.

4. Samostatne chodiť na záchod

Niektoré deti začnú používať WC skôr, iné neskôr. Rozhodne ale nič nepokazíte, ak sa bude vybavenie vašim najmenším páčiť. Pekný obrázok namiesto obyčajnej bielej keramiky pôsobí ako motivácia a nabáda k snahe sa tento úkon naučiť. Spoločnosť Sapho sa tejto myšlienky držala a vyvinula sériu Kid. Práve tu nájdete detskú sanitárnu keramiku s milými motívmi, ktoré potešia nejedno detské srdce. V tejto sérii nájdete ako záchod, tak aj umývadielko alebo farebnú batériu.

Ak si taký špeciálny záchod nemôžete obstarať, ale chcete svojim ratolestiam urobiť radosť, potom je ideálnym riešením vzorovaná WC doska. K nej môžete obstarať tiež stoličku, vďaka ktorej nebude mať dieťa nožičky vo vzduchu a bude sa na toalete cítiť omnoho bezpečnejšie.

5. Vedieť sa utrieť alebo použiť bidet

Batoľatá po vykonaní veľkej alebo malej potreby na nočníku utierame a tým im už od mala vštepujeme nutnosť tohto počínania. Ale pretože voda dokáže nežiaduce mikróby odstrániť omnoho lepšie a šetrnejšie než toaletný papier, môžeme odporučiť, aby sa staršie deti naučili využívať bidet.

Rýchlo si osvoja jeho ovládanie a tak pre ne používanie bidetu môže byť aj zábava.

6. Strihanie nechtov

Vzhľadom k tomu, že si malé deti často strkajú prsty do pusy, je dobré zastrihávať im nechty. Za dlhšími nechtami sa totiž usadzuje viac baktérií, než by ste čakali. Ak je dieťati strihanie nechtov protivné, skúste mu to nejako spríjemniť.  Môžete mu pustiť hudbu, spievať pesničky alebo mu nechty strihať pri nejakej jeho obľúbenej činnosti. Pomôže mu to k upokojeniu a zároveň si so strihaním nechtov spojí niečo príjemné. Opäť nezabudnite na riadne vysvetlenie.

pravidla dětské hygieny

Učenie hrou a motivácia

Ak sa objaví nejaký problém, napríklad vyslovená nechuť k čisteniu zubov, môžeme si pomôcť názorným príkladom, hrou alebo odmenou. Dieťaťu ukážte, že aj jeho obľúbená plyšová hračka si musí vyčistiť zuby – „pozri, ako sa mu to páči, bude mať zuby biele ako sneh!“, alebo pripravte malú odmenu za každé bezproblémové vyčistenie zubov. Pomocou môže byť tiež uterák s obľúbeným motívom, zavesený vedľa umývadla alebo mydlo, ktoré si dieťa samo vybralo, keď bolo s maminkou v drogérii. Nezabudnite, že by ste svoje dieťa nemali trestať, keď sa mu niečo nepodarí, ale naopak mu pomôcť!

Súvisiace produkty

42,77 € s DPH
Skladom 5 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
42,77 € s DPH
Expedícia obvykle do 26 dní.
42,77 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
98,00 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
53,76 € s DPH
Expedícia obvykle do 21 dní.
hore