Preskočiť na hlavný obsah

Premýšľate, v akých farbách si zariadite svoju kúpeľňu? Ak túžite po nadčasovom riešení, ktoré sa vám po čase neopozerá, stavte na čiernu a bielu farbu. Táto kombinácia totiž nevyjde z módy nikdy! Ako to ale zariadiť, aby miestnosť nepôsobila príliš chladne či temne?

Väčšina z nás vníma kombináciu čiernej a bielej ako klasiku, čo často zvádza k úsudku, že je vytvorenie interiéru v týchto farbách jednoduchá úloha. Je to práve naopak. Stačí málo a čiernobiela kúpeľňa môže pôsobiť lacno, chaoticky alebo stroho. Držte sa teda osvedčených rád alebo si nechajte poradiť od profesionálov.
 

S čiernou zachádzajte opatrne

Urobíte dobre, keď sa budete držať pravidla, že by čierna farba nemala v miestnosti prevažovať. A to obzvlášť, ak je vaša kúpeľňa menších rozmerov. Tu odporúčame prevahu bielej, aspoň čo sa týka stien a obkladov. Čierna ju môže hravo doplniť len miestami. Dôležitý je tiež dostatok svetla, takže v prípade, že nedisponujete oknom, zamerajte sa na dobré umelé osvetlenie a ďalšie doplnky, ktoré priestor opticky zväčšia – napríklad zrkadlá.

Čierny aj biely skvost v podobe umývadlovej batérie

Kombinácia čiernej a bielej je natoľko kontrastná, že sa k nej žiadna iná farba už nehodí. Mali by sme na to myslieť predovšetkým pri výbere ďalších prvkov, pretože ak by sme volili neuvážene, výsledný dojem by mohol byť ľahko pokazený. V prípade vodovodných batérií však máme šťastie. Na trhu je dostupné ako čierne, tak aj biele vyhotovenie. Ak by ste chceli kúpeľňu štylizovať do retro štýlu, nie je problém. V týchto farbách sa dajú zohnať aj batérie kohútikové. Za zmienku nakoniec stojí obstaranie batérie v zlatej úprave. Táto výnimka z farebného ladenia vytvorí po boku čiernobielych obkladov niečo jedinečné.
 

Umývadlo – perla v kúpeľni

Originálni môžete byť aj s klasickou bielou sanitárnou technikou. Stenu za bielym umývadlom môžete obložiť čiernymi kachličkami, vďaka čomu vznikne perfektný kontrast so žiarivo bielou keramikou. Ak vás láka niečo neobvyklejšie, poobzerajte sa po čiernej keramike. U značiek Villeroy & Boch, SAPHO alebo Ideal Standard to nie je vôbec nič neobvyklé. Čierne umývadlá vyzerajú elegantne a skvele doplnia bielu kúpeľňu. Navyše ich môžete skombinovať s matnými čiernymi batériami pre docielenie vytúženého efektu. Vašej fantázii sa v tomto prípade medze nekladú, dôležité však je, aby krivky umývadla ladili s líniami umývadlovej batérie.

 

černé umyvadlo

 

Sprchový kút aj vaňa – oboje má niečo do seba!

Ani zariaďovanie čiernobielej kúpeľne sa neobíde bez dilemy, či zvoliť sprchový kút alebo vaňu. Sprchové kúty sa najviac hodia do moderne poňatých kúpeľní. Môžete zvoliť tie s čiernymi profilmi, do čiernobielej kúpeľne skvele zapadnú. A inštalácia? Veľmi efektívna je montáž sprchového kúta priamo na podlahu bez sprchovej vaničky. Také vyhotovenie skvele doplnia čierne sprchové kanáliky pre odvod vody.

Naopak vaňu často vyhľadávajú majitelia luxusných kúpeľní či retro kúpeľní. Najvhodnejšia je v týchto prípadoch voľne stojaca vaňa, ktorá sa v miestnosti stane naozajstnou dominantou. Finálny výber nám však dosť určujú priestorové dispozície kúpeľne. Aby vynikla jedinečnosť voľne stojacej vane, je potrebné dopriať jej veľa miesta. Sprchový kút toto nevyžaduje, preto sa v menších kúpeľniach javí ako najlepšie riešenie.

černobílá koupelna         černobílá koupelna

 

Doplnky a oživenie priestoru

Príde vám vaša kúpeľňa trošku zamrznutá? Môžete ju rozveseliť drevenou stoličkou na odkladanie vecí alebo zelenou rastlinou v čiernobielom kvetináči. Čriepky prírody sú totiž zaručeným spôsobom ako vniesť hrejivú atmosféru prakticky kamkoľvek. S dekoráciami však všeobecne radšej šetrite, čiernobiela kúpeľňa ich moc neznesie.

 

Originálne štýly, v ktorých sa nájde každý

Na prepojenie čiernej a bielej je fascinujúce to, že nám umožňuje vytvoriť hneď niekoľko rôznych štýlov. Dosiahnete s ním ako úplne moderného, minimalistického designu, tak aj retro dojmu či snáď art deco. Ak si potrpíte na klasický luxus, možná vás zaujme spojenie čierneho a bieleho mramoru. Hodí sa hlavne pre väčšie kúpeľne, kde si môžeme dovoliť už zmieňovanú voľne stojacu vaňu a veľkoformátové obklady. Môžete staviť aj na lesklé povrchy, ktoré samé od seba pôsobia luxusne. Lesklé môžu byť dlaždice, obkladačky aj kúpeľňový nábytok.

Veľmi originálny je tiež marocký štýl. Pýtate sa, čo má s čiernobielou kúpeľňou spoločného? Exotika nemusí nutne znamenať desiatky kombinácií pestrých farieb a gýčových dekorácií. Marocký štýl môže byť aj čiernobiely. Do kúpeľne ho mimo iné môžeme premietnuť výraznými textúrami na dlažbe či kúpeľňovom nábytku, vďaka čomu docielime plastického vzhľadu.

Luxusná, minimalistická, retro aj moderná kúpeľňa? Čiernobiela!

hore