Preskočiť na hlavný obsah

Rudolf Jániš: Bol by som rád, aby boli termostatické batérie bežným štandardom

O termostatických batériách je čím ďalej viac počuť. Napriek tomu sa zatiaľ objavujú len v desatine slovenských domácností, zatiaľ čo v Európe zhruba v každej tretej. Aké majú termostatické batérie výhody? A na akom princípe fungujú?

Termostatická batéria zmiešava studenú a teplú vodu rovnako ako klasická batéria. Mieša ju ale omnoho rýchlejšie a následne udržuje teplotu, ktorú si nastavíte. Pritom neberie ohľady na zmeny teploty, ku ktorým bežne dochádza – napríklad keď niekto z rodiny spláchne toaletu alebo zapne práčku, zatiaľ čo sa sprchujete.

O polovicu nižšia spotreba vody

Zároveň tiež šetrí vodu a energiu, pretože zmiešava vodu rýchlo a účinne. Väčšina termostatov je navyše vybavená tlačidlom pre úsporu vody a energie, čím znížite spotrebu až o 50 %. „Aby ste zvýšili prúd vody, musíte tlačidlo stlačiť. A práve to je jednoduchým opatrením, ktoré vás donúti zamyslieť sa, či naozaj potrebujete viac vody,“ hovorí Rudolf Jániš, špecialista v oblasti sanitárnej techniky, z internetového obchodu Sanitino.sk.

Príjemne chladná na dotyk

Niektoré modelové rady renomovaných značiek, ako napríklad Grohe alebo Kludi, vyrábajú termostatické batérie s technológiou tepelnej izolácie horúcej vody. Teplota vonkajšieho povrchu batérie teda nikdy neprekročí teplotu tečúcej vody. „Chladiaci kanálik, ktorý je súčasťou termostatických batérií, vytvára bariéru medzi prúdom horúcej vody a mosadzným povrchom, ktorý je vo výsledku skôr príjemne chladný,“ vysvetľuje Rudolf Jániš. To oceníte predovšetkým s malými deťmi.

termostatické baterie

Na západe bežnou súčasťou kúpeľne

V západnej Európe sú termostatické batérie bežnou súčasťou modernej kúpeľne – má ich každá tretia domácnosť. U nás sa tento pomer odhaduje okolo 10 %.  „Tento trend je však na vzostupe, pretože ľudia sú už informovanejší a predajcovia odborne zrelší. Bol by som rád, aby boli v budúcnosti bežným štandardom,“ uzatvára Rudolf Jániš.

Súvisiace produkty

165,13 € s DPH
Skladom 1 ks
Dnes odosielame
167,68 € s DPH
Expedícia obvykle do 21 dní.
134,32 € s DPH
Expedícia obvykle do 34 dní.
hore