Preskočiť na hlavný obsah

Užitočné tipy, ako na úsporu vody v domácnosti

Voda je pre nás samozrejmosťou, ale v dôsledku klimatických zmien môže ísť za pár rokov o nedostatkový tovar. A práve Svetový deň vody, ktorý každoročne pripadá na 22.3., nás má upozorniť na to, že voda nepatrí medzi nevyčerpateľné zdroje. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na užitočné tipy, ako usporiť vodu v domácnosti.
 

Teplé počasie, veľké sucho, nedostatok snehu, ale tiež vyššia produkcia  potravín má za následok úbytok podzemných vôd. Strašiaka v podobe nedostatku vody si začína uvedomovať stále viac českých domácností. Nie je teda divu, že ľudia hľadajú spôsoby, ako vodou neplytvať.

 

Viete, koľko spotrebujete vody za deň?

Z analýzy značky GROHE* vyplýva, že slovenskými domácnosťami denne pretečú stovky litrov vody. Približne 70 % dennej spotreby vody použijeme na osobnú hygienu a upratovanie. Ostávajúcich 30 % skončí v kuchyni, v garáži alebo na záhrade.

Ak si dopriavame relaxačnú vaňu s vodou až po okraj, môžeme spotrebovať až 100 litrov vody. Pri bežnom sprchovaní spotrebujeme 20-100 litrov vody, podľa toho, ako dlho si sprchovú vzpruhu užívame. Pri umývaní hlavy pretečie sprchovou hlavicou až 15 litrov vody za minútu a každá žena iste vie, ako dlho jej trvá opláchnuť šampón z vlasov. 

Čistenie zubov a umývanie spotrebuje približne 6-8 litrov vody. A ani splachovanie na WC nezostáva so spotrebou vody pozadu – každý deň spláchnete do záchodu okolo 25 litrov vody.

Vyššiu spotrebu vody ucítime tiež v kuchyni, zvlášť ak umývame riad ručne. Na jedno umytie riadu pod tečúcou vodou potrebujeme približne 20 litrov vody. A cez víkend, keď je riadu viac, sa môžete dostať dokonca na 70 litrov.

ako skutočne šetriť vodou


Rady ako šetriť vodou v kúpeľni  

Kúpeľňa je jednoznačne najväčším žrútom vody. Značnú úsporu vody ovplyvní nepatrná zmena v hygienických návykoch. Stačí vymeniť relaxačné kúpele za 5minútovú sprchu a hneď máte 400 litrov vody týždenne k dobru. Dobrým fígľom je tiež vypnúť prúd vody v priebehu čistenia zubov a vodu púšťať len v prípadoch, keď si chcete kefku na zuby opláchnuť.

K úspore vody sa hlási stále viac výrobcov vodovodných batérií, toalietspŕch. Vďaka ich inovatívnym produktom môžete spotrebu vody znížiť až o 60 %. Ako na to?

  • Vymeňte svoje vodovodné batérie za úsporné pákové batérie alebo za batérie bezdotykové.
  • Skvelú službu vám urobia tiež termostatické batérie, ktoré znížia spotrebu vody až o 50 %.
  • Pravidelne kontrolujte tesnenie vodovodných batérií, pretože kvapkajúci kohútik vás môže stáť až 90 litrov vody týždenne.
  • Obstarajte si sprchovú hlavicu s obmedzovačom prietoku, pretože na rozdiel od klasickej hlavice ňou pretečie približne 6 litrov vody za minútu. To je o 60 % menej než u klasickej sprchy bez úsporných funkcií.  
  • Klasickou nádržkou WC pretečie 9 litrov vody, zatiaľ čo moderný duálny splachovací systém je nastavený väčšinou na 4,5 litrov alebo dokonca až na 3 litre vody.
  • Pákové vodovodné batérie s úspornými funkciami znížia spotrebu vody až o 40 %. 
  • Nahraďte svoju starú pračku za nový úspornejší model, pretože tým môžete znížiť spotrebu vody až o polovicu. A to nehovoríme o spotrebe elektriny.  


Rady ako šetriť vodou v kuchyni

Úspora vody v domácnosti.jpg

Aj v kuchyni môžeme ušetriť spotrebu vody a tým aj svoje financie. Najväčším nešvárom je umývanie riadu pod tečúcou vodou. Týmto spôsobom môžete prísť o 20 litrov vody v priebehu jedného umývania. Cez víkend, keď umývame riad častejšie, sa potom spotreba môže vyšplhať až na 200 litrov, čo je rovnaké ako dve až po okraj naplnené vane.  

A rovnako ako vodovodné batérie do kúpeľne, tak aj drezové batérie sa môžu pochváliť úspornými funkciami. S úspornou kuchynskou batériou môžete ušetriť až 50 % vody.

Svoju spotrebu môžete znížiť na 15 litrov, keď začnete umývať riad v napustenom dreze. Omnoho lepším variantom sú úsporné umývačky riadu, ktorým stačí 10-15 litrov na jeden cyklus.

 

jak na úsporu vody v domácnosti.jpg

Domáca filtrácia vody

Paradoxne aj domáca filtrácia vody prispieva k lepšej planéte.

Stolová voda je v podstate kohútiková voda balená do plastu. Filtračné kanvice, hlavicekuchynské batérie s filtrom umožňujú pohodlné, a hlavne cenovo dostupné filtrovanie vody v domácnosti, takže sa nemusíte ťahať s ťažkými fľaškami a ešte pomôžete našej planéte v boji proti plastom.

Nezabudnite, aj malá zmena pomôže šetriť vodu, našu planétu a tiež vašu peňaženku.


* Analýza GROHE prebiehala v období február – máj 2020

Súvisiace produkty

52,85 € s DPH
Skladom 5 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
69,41 € s DPH
Skladom 24 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
289,21 € s DPH
Skladom 37 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
33,11 € s DPH
Skladom 7 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
akcie
115,00 € s DPH
Skladom > 100 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
hore