Preskočiť na hlavný obsah

Vyberáme vodovodné batérie s českou značkou RAVAK

Voda je základným elementom každej kúpeľne. Na tom, ako ju „skrotíme“, závisí veľká časť našej spokojnosti z hotového diela. Hoci dnešná doba kladie maximálny dôraz na trendy a batérie sa ponúkajú v rozmanitom designe, to najdôležitejšie je ukryté hlavne v tele batérie. Na čo sa teda sústrediť pri výbere vodovodných batérií RAVAK?
 

RAVAK je česká značka, ktorá sa preslávila svojimi kvalitnými sprchovými kútmi a vaňami. Ale vedeli ste, že ponúka aj vodovodné batérie? Okrem umývadlových batérií si môžete kúpiť sprchové, vaňové a dokonca aj termostatické batérie tejto českej spoločnosti a zjednotiť tak kúpeľňu v ucelenom štýle. V dnešnom článku vám RAVAK poradí, ako vybrať vhodnú batériu do kúpeľne a vysvetlí, prečo nie je vhodné kupovať najlacnejšie batérie.
 

Vodovodné batérie RAVAK podľa spôsobu použitia

PU 014 image RAVAK 2019.jpg

Niektoré z batérií RAVAK sú prispôsobené svojím designom k použitiu na lemoch vaní (alebo vedľa vaní), umývadiel, bidetov či drezov. Ide o stojankové batérie a stretávame sa s nimi najčastejšie. Ďalším typom sú batérie nástenné, ktoré umiestňujeme na stenu u umývadiel, vaní, spŕch aj u drezov. Pri inštalácii nástennej batérie dajte pozor na rozstup, čo je vzdialenosť rúrok k prívodu teplej a studenej vody. Nové kúpeľne majú rozstup 150 mm, ale pri rekonštrukcii starej, hlavne panelákovej kúpeľne sa môžete stretnúť aj s rozstupom 100 mm. Tento variant je dožívajúcim českým/slovenským unikátom, takže ak sa rozhodnete zháňať odpovedajúcu batériu, pýtajte sa hlavne u českých a slovenských výrobcov. Z dielne RAVAK je to napríklad séria Suzan.

Ďalším typom sú skryté podomietkové armatúry, ktorých telo je zabudované v stene, z ktorej vystupuje len ich vrchná pohľadová časť. U podomietkových batérií sa jedná buď o štandardný typ k zabudovaniu priamo do steny alebo o podomietkové batérie obstarané inštalačným telesom (napr. RAVAK R-box). Pre štandardné podomietkové batérie hovorí nižšia cena, ktorá je ale vykúpená rizikom zlého zabudovania či poškodenia batérie pri samotnej inštalácii. Chrómové časti armatúry sa môžu pri inštalácii do steny poškriabať, čo v novej kúpeľni nikoho nepoteší, navyše je pre remeselníka veľmi ťažké dodržať rovinnosť a v neposlednom rade môže inštalácia skončiť zásadným neúspechom, ak remeselník napríklad pri dorovnávaní do steny, pri nanášaní lepidla a obkladaní stien batériu „utopí“ príliš hlboko do steny. Náprava tohto stavu je veľmi zložitá. Úplne zásadná je teda spolupráca inštalatéra a murára pri sledovaní hrúbky steny. Veľkým pomocníkom už pri kúpe batérie je preto montážny návod. Povie nám, ako veľká/hlboká konkrétna podomietková batéria je a remeselník teda môže lepšie vypočítať celkovú hrúbku steny. Firmy, ktoré to s výrobou batérií myslia vážne, mávajú montážne návody vytlačené priamo na obale.

Podomietkové batérie s inštalačným telesom (napr. R-box) sú finančne náročnejšie, ale uľahčia prácu remeselníkovi, montáž je rýchlejšia, čistejšia a zodpovedá tomu aj kvalitnejší výsledok diela. Batéria je obstaraná plastovým boxom, ktorým je chránená vnútorná časť tela batérie pri zapustení do steny a zároveň je možné s ňou lepšie manipulovať, ľahšie zmerať rovinnosť aj prispôsobovať hĺbku zapustenia do steny. Vrchná časť batérie sa montuje až po dokončení a obložení kúpeľne, čo odstraňuje riziko poškriabania pohľadovej časti batérie montážou. Inštalačné boxy nájdeme hlavne v ponuke zavedených značiek ako určitý indikátor toho, že výrobca na svoj sortiment batérií kladie odpovedajúci dôraz.

Vodovodné batérie RAVAK podľa spôsobu ovládania

Chrome CR 015_Ravak Solo bathtub washbasin 009 Image 2018.jpg

Každému vyhovuje niečo iné a už sa zďaleka nemusíme spoliehať len na klasické kohútikové batérie. Manipulácia s nimi vyžaduje koordináciu oboch rúk, oproti pákovej batérii vyzerajú lepšie len v retro designe. Najrozšírenejším moderným typom batérií sú armatúry pákové. Jedným pohybom dosiahneme spustenie vody aj namiešanie jej teploty. Aby sme zbytočne vodou neplytvali, väčšinou stačí obstarať si kvalitnú batériu s ľahkým a hlavne plynulým chodom páky.

Prietok vody sa tak dá nastaviť presne tak, ako potrebujeme, páku nie je potrebné otvárať na maximum, regulovanie prietoku je ľahké a tým pádom aj úsporné. Kto nad spotrebou nechce premýšľať vždy pri spustení, môže využiť niektorý z typov batérií obstaraných obmedzovačom (tzv. eko batérie), ktorý zmenší prietok vody zhruba na 5-7 l vody za minútu (z normatívne stanoveného prietoku 12 l za minútu), čo úplne postačí na umývanie rúk.

V sprchách či vaniach sa vyplatí použiť batérie termostatické, ktoré v sebe optimálne spájajú hľadisko úspor aj bezpečnosti. Hlavne v sprchových kútoch menších rozmerov sa môže ľahko stať, že zavadíme chrbtom alebo rukou o pákovou batériu a spustený prúd vody nás môže nepríjemne schladiť alebo naopak popáliť. Rovnaké nebezpečenstvo číha na deti, ktoré sa hrajú vo vani. Termostatická batéria má premyslený systém manipulácie, ktorý nám nedovolí pustiť vodu omylom a navyše dokáže vyrovnávať teplotu vody tak, aby z batérie tiekla voda s teplotou podľa nášho priania. Teplota vody sa vďaka termostatu nezmení ani keď prúd vody v priebehu sprchovania niekoľkokrát zastavíme, aby sme sa napríklad namydlili. A pretože termostat si vie poradiť aj s výkyvmi tlaku v potrubí, pomáha predísť nárazovým zmenám teplôt v priebehu doby, kedy používame sprchu či napúšťame vaňu.

vaně ravak

Už sa neobaríme, keď medzitým niekto spláchne toaletu, už nehrozí ľadová sprcha, keď niekto v kuchyni začne umývať riad. „Termostatická batéria je doslova požehnanie pre bývanie v panelových domoch. Tu sa vždy nájde niekto, kto v čase nášho sprchovania pustí vodu a k nepríjemnému zážitku je len krôčik. Chytrá batéria včas upraví prietok horúcej a studenej vody, takže z nej voda vyteká vždy len v takej teplote, akú ste si sami nastavili“ hovorí Jan Vágner, špecialista sortimentu batérií firmy RAVAK.

Batéria je na strane osadená ovládacou hlavicou s viditeľným označením teploty vody a blokovacím tlačidlom. Základná poloha odpovedá 38 °C. Ak chcete teplejšiu vodu, stačí ľahko stlačiť zarážku a pootočiť. Systém vedomej voľby tak predíde obareniu. Pre deti pôsobí blokovacie tlačidlo na podobnom princípe, akým sú chránené uzávery zdraviu nebezpečných čistiacich prostriedkov alebo liekov. K zmene nastavenia termostatu je nutné urobiť súčasne dva pohyby, čo je pre malé deti koordinačne ťažko prekonateľná úloha. Najlepším variantom batérie do sprchových kútov sú podmietkové termostatické batérie, ktoré sú zabudované do steny.

Termostatické batérie značky RAVAK nájdete v sériách RAVAK Termo, RAVAK 10° a RAVAK Puri.

 

Kde má vodovodná batéria srdce?

Ravak 10° TD 014 water tap detail Image 2018.jpg

Akokoľvek chladným dojmom batéria pôsobí, má srdce, ktoré jej dodáva životnosť a kvalitu. Ide samozrejme o kartušu. Kartuša je u najrozšírenejších typov pákových batérií tvorená dvomi keramickými doštičkami s otvormi. Na kvalite použitého keramického materiálu a hrúbke doštičiek závisí kvalita celej batérie. Správne vyleštené keramické doštičky majú úplne hladký povrch a dokonale k sebe priliehajú tak, aby pri našej manipulácii s pákou mohli ovplyvňovať veľkosť prietoku aj pomer studenej a teplej vody. Lacnejšie typy batérií využívajú kartuše menej kvalitné, plastové alebo s menšou hrúbkou doštičiek, ktorým hrozí vysoké riziko, že neodolajú tlaku vody, korózii alebo prípadným nečistotám a hrozí až rozlomenie kartuše. Najčastejším problémom pri používaní lacnejších typov kartuše je ale nerovnomerný pohyb ich doštičiek, ktorý sa prejavuje sťaženým ovládaním batérie.

Pretože je však kartuša uložená priamo v batérii tak, že jej kvalitu nemôžeme bežnou prehliadkou posúdiť, vyplatí sa spoľahnúť na tradičných výrobcov, ktorí svojim výrobkom veria natoľko, že nám poskytnú čo najvyššiu záruku. Tá môže byť až 5 rokov. Zaujímavým meradlom kvality môže byť aj spôsob testovania, akým výrobcovia overujú životnosť svojich batérií, napr. RAVAK testuje svoje keramické kartuše na viac než 700 000 pohybov.
 

Design RAVAK pre každý deň

Batérie sú predovšetkým praktickým pomocníkom, môžu ale podstatne zmeniť aj výraz každej kúpeľne. Súčasné trendy ponúkajú batérie so zrovnateľným funkčným základom v neprebernej šírke designových variantov. Úplnú prevahu tvoria lesklé pochrómované batérie, ktoré sa však môžu podstatne líšiť svojím tvarom. Všeobecne platí, že k výrazne definovaným tvarom umývadiel a ostatných predmetov zariadenia sa hodia batérie s ostrejšími hranami, naopak oblé tvary si žiadajú rovnakého spoločníka aj v batériách. S designom súvisí aj veľkosť vodovodnej batérie! Na drobnom umývadle bude vyzerať lepšie subtílnejšia batéria, zatiaľ čo menšiemu umývadielku pristane drobnejšia batéria. Honosnejšie tvary umývadiel znesú naopak majestátne veľké batérie.

ravak puri
 

Pri výbere nešetrite

K nákupu lacných batérií väčšinou zvádza ich podobnosť s ostatnými drahšími modelmi, ale nenechajte sa oklamať. Najdôležitejšie súčasti vodovodnej batérie sú ukryté vo vnútri a pri nákupe armatúry v cene zhruba pod 40 EUR nám spôsobia viac trápenia než úžitku. Cena vodovodnej batérie je tvorená hlavne materiálom, z ktorého je vyrobená, kvalitou použitých komponentov (kartuša, hadičky, perlátor atď.) a dokonalosťou chrómovania.

Tela batérií sú vyrobené z mosadze, ktorá by mala byť zároveň čo „najčistejšia“. Overení výrobcovia, vrátane značky RAVAK, používajú na svoje batérie dostatočné množstvo mosadze, takže majú ich výrobky silnejšie steny než najlacnejšie batérie na trhu. Ako laické meradlo tak môže poslúžiť aj váha batérie, čím je ťažšia, tým bude mať silnejšie steny a dlhšiu životnosť.

Povrchovú vrstvu batérie tvorí chróm. Na hrúbke pochrómovania závisí ako dlho si batéria udrží svoj vzhľad. U lacných batérií je vrstva chrómu tak minimálna, že nielenže môže dôjsť k poškriabaniu, ale môže sa aj celkom ľahko ošúpať bežným používaním.

U najlacnejších stojankových batérií sú rizikovým miestom aj použité hadičky na prívod vody. Lacné modely môžu mať hadičky z plastu obsahujúceho ftaláty a iné zdraviu škodlivé látky, ktoré sa môžu uvoľňovať do privádzanej pitnej vody.
 

A čo by ste mali podľa značky RAVAK pri kúpe kvalitnej batérie vyžadovať? 

  • Telo batérie z kvalitnej mosadze pochrómovanej dostatočnou vrstvou chrómu.
  • Batérie, ktoré stoja viac než 40 EUR (kvalita súvisí s cenou).
  • Batérie s dostatočne dlhým kohútikom – prúd vody by nemal dopadať na hranu či bok vane, umývadla či drezu. Mal by smerovať do stredu zariadenia, prípadne na jeho odpad.
  • Technickú a hygienickú certifikáciu batérii pre použitie na pitnú vodu
  • Batérie s montážnym návodom uvedeným priamo na obale (zvlášť dôležité u podomietkových batérii)

Súvisiace produkty

hore