Preskočiť na hlavný obsah

Umývadlo je centrom celej kúpeľne. Spoločne s umývadlovou batériou ho využívate niekoľkokrát denne. Ak ste sa rozhodli pre inštaláciu nového umývadla svojpomocne, pozrite sa, ako na jeho montáž.
 

Umývadlo v kúpeľni je úplne nenahraditeľným prvkom. Sprchový kút môžete nahradiť vaňou a naopak, aj kúpeľňový nábytok mnohí v miestnosti nepotrebujú. Ale umývadlo je v kúpeľni vždy, pochopiteľne spoločne so zrkadlom a umývadlovou batériou. Správna inštalácia umývadla je veľmi dôležitá, preto na to v dnešnom článku nájdete návod.

Určite ste si pri svojom výbere všimli, že popri bežných keramických umývadlách sú na trhu aj modely z kameňa, skla, nehrdzavejúcej ocele a ďalších materiálov. Líšia sa tiež spôsobom montáže. Najbežnejším typom je závesné umývadlo – práve to bude hrať hlavnú rolu v našom stručnom návode.
 

Demontáž starého umývadla

Demontáž starého umývadla nie je ťažká, stačí vypnúť hlavný prívod vody a odskrutkovať sifónové potrubie. Domáci majster potom odmontuje rohové ventily a opatrne umývadlo vyberie z kotevných skrutiek. Hmotnosť bežného umývadla neprekračuje 20 kg, takže na túto prácu postačí jedna osoba. Osamelý domáci majster môže postupovať v práci aj pri montáži nového umývadla, ale šikovný asistent rozhodne ušetrí veľa času. Najviac jeho pomoc príde vhod pri neustálom udržiavaní umývadla v rovnováhe. 20 kg keramiky je pomerne dosť veľká váha na to, aby ste ju držali jednou rukou pri nasadzovaní umelohmotných podložiek a skrutkovaní matíc na závity.

Každopádne v porovnaní s montážou sprchového kúta alebo inštaláciou vane je výmena umývadla hračka. Nemalo by vám to zabrať viac ako 3 hodiny.
 

Čo potrebujete na montáž umývadla

Okrem samotného nového umývadla, sifónu a odtokového ventilu majte poruke:

  • skladací meter,
  • vodováhu,
  • jamkár a kladivo,
  • výtlačnú pištoľ so silikónom,
  • vŕtačku so zodpovedajúcimi vrtákmi,
  • súpravu kľúčov,
  • kus lepenky.
     

Čím začať

Domáci majstri vedia, že projekty tohto typu začínajú meraním. Dôležitá je výška umývadla. Ako štandardná výška sa uvádza 85 cm, ale všetko závisí od výšky členov vašej domácnosti. Ak sú u vás deti alebo osoby na invalidnom vozíčku, potom by ste mali umývadlo montovať ešte o nejaký ten centimeter nižšie. Ale nie o veľa - nepodceňte ergonómiu. Nezabudnite, že sa pri umývadle zastavíte najmenej 5x denne, je teda dôležité, aby ste mali čo najväčšie pohodlie. Ak hovoríme o malom byte, zdieľanom mladým párom, kde sú obaja vysokí, neváhali by sme umývadlo namontovať do výšky 90 či 95 cm.

Pred umývadlom by mal byť priestor aspoň 70 cm na pohodlné používanie umývadla. Po boku by zase malo byť kde zavesiť uteráky.

Východiskovým bodom na montáž umývadla je trojuholník s veľkým T. Tvoria ho dva body na zadnú stranu umývadla a otvor na odpad. Pri vyznačení týchto bodov musíte byť maximálne precízni. Body na zadnú stenu umývadla musia byť v rovine, to overte vodováhou. A odpad musí byť priamo pod stredom pomyselnej úsečky, spájajúcej oba zvyšné vrcholy trojuholníka.

Ako sa vlastne umývadlo do steny vešia? V dnešnej dobe väčšinou kotviacimi skrutkami do rozperiek. Metrom zmerajte vzdialenosť medzi otvormi umývadla, ktoré ste si práve zaobstarali. Každý model má túto vzdialenosť inú. Radšej si pomôžte kartónovou šablónou. Priložte ju nad otvormi a vyznačte body fixkou.
 

Vyvŕtanie otvorov

K slovu prichádza vŕtačka. Ak už máte kúpeľňu obloženú, môže vám po obkladačkách kĺzať. Pomôžte si preto trikom – otvory prelepte prúžkom lepenky a na ňu si miesto vrtu vyznačte fixkou. Inak dáva zmysel aj použitie jamkára, ak ním klepnete na obkladačku opatrne.

Vŕtajte s nízkymi otáčkami a bez príklepu. Akonáhle sa dostanete dovnútra, použite vrták na kameň a vŕtajte s príklepom. Hĺbka vrtu by mala byť 90 až 100 mm.

Vŕtané murivo vyfúkajte a do vyčistených otvorov zasuňte rozperky (hmoždinky). Zaklepnite ich kladivom a naskrutkujte vrutoskrutky tak, aby zo steny vyčnieval len metrický závit.
 

Nasadenie umývadla

Ak máte k umývadlu stojančekovú batériu, je dobré ju namontovať ešte pred montážou samotného umývadla. V tejto chvíli to ide ľahšie. Popis montáže umývadlovej batérie teraz preskočíme, venujeme sa tomu v samostatných návodoch.

Naneste na zadnú stenu umývadla sanitárny silikón alebo zaveste na stenu gumovú protihlukovú podložku. To zamedzí pnutiu materiálu. Umývadlo nasaďte na závitové tyče a zarovnajte do správnej polohy. Upevnenie dokončíte dotiahnutím matíc kotviacich skrutiek. Robte to opatrne: najskôr navlečte plastovú podložku. Potom príde kovová podložka a matice. Skontrolujte polohu umývadla pomocou vodováhy a matice citlivo utiahnite, aby ste nepoškodili umývadlo. Ak ste sa rozhodli použiť gumovú podložku, odrežte ju.
 

Odtok

Horný diel odtokového ventilu s tesniacim krúžkom vsaďte do otvoru v umývadle hore. Zoskrutkujte ho so spodnou časťou. Akonáhle zvislá časť visí z umývadla dole, zmerajte vzdialenosť k stene. Musíte vedieť, koľko spodnej časti potrebujete použiť. K vymeranej vzdialenosti pripočítajte 8 cm, teda hĺbku zasunutia 4 cm na oboch stranách. Nasaďte sifón na odpadovú rúru. Skontrolujte, či funguje zatváranie a otváranie odtokového ventilu a či sifón dobre tesní.
 

Záverečné práce

Pod umývadlo vložte na podlahu veľký kus lepenky. Následne pomocou výtlačnej pištole naneste silikón na zatmelenie škáry medzi umývadlom a stenou. Prebytočný silikón odstráňte gumovou stierkou. Po práci upracte. V tejto chvíli môžete začať používať svoje nové umývadlo.

Teraz už viete, ako primontovať umývadlo. Dovidenia pri ďalšom návode.

hore