Preskočiť na hlavný obsah

Zbavte sa švehiel raz a navždy

Majú radi teplo, tmu a vlhko, človeku neškodia, ale dokážu vystrašiť a poriadne znepríjemniť ráno. Reč je o švehlách obyčajných – bezkrídlom hmyze, ktorý sa vyskytuje predovšetkým v kúpeľniach. Objavili sa aj u vás? Máme pre vás niekoľko spôsobov ako sa ich jednoducho zbaviť!

Niečo málo o týchto nezvaných hosťoch

Švehla obyčajná (Lepisma saccharina) je malý hmyz, ktorý žije cca. tri roky a za tú dobu samičky nakladú okolo stovky vajíčok. Nie sa čo diviť, rozmnožujú sa totiž celoročne. Vyhovuje im tma, teplota pohybujúca sa medzi 22–27 °C a vysoká vzdušná vlhkosť. Ideálne podmienky k životu teda majú práve v kúpeľni, ale aj na toalete alebo v komore. Priame svetlo im vadí, preto ak rozsvietime, okamžite prchajú do úkrytu.  

Konzumujú zvyšky akýchkoľvek sacharidov a škrobov. V ich jedálničku nájdeme papier, rôzne omrvinky, múku aj kobercové lepidlo. Bez potravy ale vydržia aj niekoľko mesiacov. Ak sa premnožia, môžu sa vydať aj do iných častí domu a poškodiť staré knihy alebo fotografie, koberce, záclony, bavlnené a vlnené oblečenie, naškrobenú posteľnú bielizeň, ale aj kožené výrobky.

 

Voňavo a účinne

Na rozdiel od nás, švehly nemajú radi vôňu levandule. Stačí si obstarať pár zväzkov alebo látkových vrecúšok naplnených usušenými kvetmi tejto byliny a rozmiestniť ich po miestnosti, kde hmyz prebýva. Ak ju nezoženiete, nahraďte ju éterickým levanduľovým olejom. Každý deň nakvapkajte pár kvapiek do každého rohu.

Švehly odpudzuje tiež vôňa vanilky. Rôzne náhrady typu čajových sviečok s vanilkovým aróma, dezodoračné spreje ani vanilínový cukor ale nefungujú. Obstarať si musíte pravé vanilkové struky. Pozdĺžne ich rozrežte a potom nakrájajte na malé kúsky. Následne ich rozmiestnite vo vašej kúpeľni a sústreďte sa predovšetkým na vlhké rohy. Za pár dní tento proces zopakujte a uvidíte, že sa počet švehiel výrazne zníži.

levander

Zemiaková pasca

Ďalším osvedčeným trikom je zemiaková pasca. Jej výroba je ľahká. Nastrúhajte surový zemiak a večer ho umiestnite na podložku tam, kde sa švehly vyskytujú najčastejšie. Ráno túto podložku odnesiete a spolu s lapeným hmyzom vyhodíte. Podobne údajne funguje aj stará vlhká handra, ktorú poprášite obyčajnou sadrou a položíte ju na zem. Ráno ju potom prepláchnete horúcou vodou.

TIP SANITINO: Ekologickú pascu môžete vyrobiť tiež z melasy a octu v pomere 1:2.
 

Likvidácia švehly pomocou kremeliny

Posledným spôsobom ako účinne zlikvidovať švehly, je použitie kremeliny. Túto nespevnenú sypkú horninu, tzv. rozsievkovú zeminu, ktorá je tvorená prevažne opálovými schránkami rozsievok, zoženiete v domácich potrebách alebo v drogérii. Vo večerných hodinách kremelinu rozsypte do všetkých temných zákutí vašej kúpeľne a ráno uvidíte výsledok.
 

Chemická cesta

Ak neveríte babským radám a nevadí vám použitie chémie, vyskúšajte osvedčené chemické prípravky. V ponuke ich nájdete naozaj veľa – od rôznych druhov pascí a lepivých pásov až po posypy a spreje. Dané produkty ale väčšinou likvidujú aj ďalšie druhy hmyzu v domácnostiach, informácie o účinku na švehly tak často nájdete až po prečítaní podrobnej špecifikácie. Aplikáciu posypov a sprejov dôkladne zvážte, zvlášť ak doma máte deti alebo domácich miláčikov. Vo väčšine prípadov totiž obsahujú insekticídy a biocídy.
 

Boj so švehlami môže vyhrať tiež borax

Švehly môžete zlikvidovať tiež pomocou boraxu. Ide o minerál, ktorý je bežne k dostaniu v drogériách. Borax zmiešajte s cukrom v pomere jedna ku jednej a touto zmesou posypte miesta, kde sa švehly najviac pohybujú. Druhý deň zmes dôkladne upracte.
 

Prevencia kľúčom k úspechu

Aby sa k vám tieto potvorky už nikdy nevrátili, udržujte všetky chúlostivé miesta čo možno najsuchšie. Podlahu vždy starostlivo vytrite, často vetrajte a pustite dovnútra svetlo. Jednoducho dbajte na pravidelné upratovanie.

Ak navrhujete alebo rekonštruujete kúpeľňu, uvažujte prakticky. Vyberte si sanitárnu techniku aj kúpeľňový nábytok s ohľadom na ich údržbu. Z tohto hľadiska sú najvhodnejšie prvky z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sa jednoducho čistia, rýchlo schnú a nečistoty sa na nich zbytočne neusadzujú. To sa týka predovšetkým podlahových vpustí, sprchových žľabov, ale tiež odvodnenia a sifónov.

A ak vás zaujíma viac o upratovaní kúpeľne, prečítajte si tiež naše ďalšie články

hore