Preskočiť na hlavný obsah

Riešite inštaláciu vodovodných batérií? Pozrite sa, do akej výšky nainštalovať vodovodné batérie bez ohľadu na ich typ.
 

Zariaďujete novú kúpeľňu alebo rekonštruujete tú pôvodnú? Určite vám záleží na každej maličkosti. A robíte dobre. Zdanlivo drobné detaily totiž rozhodujú o tom, či bude vaša malá oáza čistoty pohodlná a dokonale funkčná. Jedným takým dôležitým čriepkom v mozaike drobností, na ktoré sa nesmie zabudnúť, je správna inštalačná výška vodovodnej batérie.
 

Vhodná výška umývadlovej batérie

Výška umývadlovej batérie je niečo, na čo musíte myslieť už pri inštalácii prívodného potrubia. A nemenej dôležité je aj rozhodnutie, či zvolíte batériu stojankovú alebo nástennú. Čo sa týka tej stojankovej, zaistite, aby prívody teplej a studenej vody boli ukončené v mieste inštalácie umývadla, teda vo výške cca 58 centimetrov. Samozrejme ide iba o všeobecnú normu, záleží predovšetkým na individuálnej výške užívateľa.

Potrubie sa v tomto prípade väčšinou uzatvára rohovými kohútikmi, na ktoré sa ešte len pripája vodovodná armatúra. Výška nástennej umývadlovej batérie taktiež závisí od výšky pripojenia na umývadlo. Tu je ideálnych celých 100 centimetrov. Na type nástennej batérie nezáleží – výška podomietkovej umývadlovej batérie, i tej na omietke, sa nijako nelíši.

Výška batérie nad umývadlom je ovplyvňovaná aj tým, či ide o umývadlo vstavané do dosky, alebo umývadlo na doske položené. Tu vás limitujú predovšetkým rozmery oboch príslušenstiev – je potrebné skontrolovať, či k sebe pasujú. A dĺžka trubice? Tá sa odvíja od priemeru umývadla. Prúd vody by mal vždy smerovať presne do stredu.

montáž umyvadlové baterie


Výška vaňovej batérie nad vaňou

A kam umiestniť vaňovú batériu? Vane sú väčšinou navrhnuté tak, aby umožňovali inštaláciu ako nástennej, tak aj stojankovej batérie. V prípade podomietkovej nástennej batérie stojí za to zvoliť umiestnenie tak, aby sa dala ovládať ako pri kúpeli, tak aj pri napúšťaní vody do vane. Na nástennú batériu pripravte vyústenie vo výške 70–80 centimetrov od podlahy v mieste, kde je to podľa tvaru vane a použitej batérie najvhodnejšie. Výška batérie nad vaňou, teda nad jej okrajom, by sa mala pohybovať okolo 20 centimetrov.

montáž vanové baterie


Sprchové kúty a vhodná výška podomietkovej batérie

Sprchový kút – priestorovo i časovo úsporný pomocník. Ak ho zvolíte, máte rovnako ako pri vani na výber zo všetkých druhov vodovodných batérií. Najpraktickejšia je však pravdepodobne batéria podomietková. Na rozdiel od klasickej nástennej vystavuje na obdiv iba to najnutnejšie, čo je z hľadiska údržby veľmi výhodné. A aká je teda ideálna výška inštalácie podomietkovej batérie? V sprchovom kúte býva montovaná do výšky asi 120 až 130 centimetrov nad vaničku. Okrem iného je pri tomto type armatúry veľmi dôležité dodržať rozstup vývodov studenej a teplej vody. Vývod teplej vody sa montuje vľavo, vývod studenej vpravo. Čo sa týka rozstupu, najčastejšie sa vyrábajú s dĺžkou 10 alebo 15 centimetrov, avšak nie je vylúčený ani iný rozmer.

A hlavová sprcha? Tá je najčastejšie inštalovaná do výšky cca 215 centimetrov od vaničky.

GROHE box

Ste nadšení domáci majstri a dokážete si s inštaláciou vodovodnej batérie poradiť sami? Pripravili sme pre vás články o montáži umývadlovej, ale aj vaňovej a sprchovej batérie, vďaka ktorým bude celý postup hračka!

Súvisiace produkty

55,13 € s DPH
Skladom 95 ks
Dnes odosielame
124,73 € s DPH
Skladom 74 ks
Dnes odosielame
167,68 € s DPH
Expedícia obvykle do 21 dní.
100,15 € s DPH
Skladom 24 ks
Dnes odosielame
86,81 € s DPH
Skladom 50 ks
Dnes odosielame
373,48 € s DPH
Skladom 38 ks
Dnes odosielame
hore