Preskočiť na hlavný obsah

Ako vybrať sprchový set do kúpeľne

  • 2. 1. 2023

Vyberáte sprchový set? Pozrite sa, na čo si dať pozor a prečo sa neoplatí brať do úvahy iba cenu. Poradíme vám, ako vybrať sprchový set pre každú domácnosť.
 

Keď kupujeme sprchu, mali by byť funkcie a estetika v harmónii. V prípade sprchového setu je splnenie druhej požiadavky omnoho jednoduchšie. Vyvážený a zjednotený design je na moderných sprchových setoch samozrejmosťou. Výhodou je aj to, že všetky prvky sprchy sú vzájomne kompatibilné. Ale ani tak nie je výber sprchového setu otázkou 5 minút.

Keď vyberáme sprchový set, musíme sa pozrieť na všetky jeho jednotlivé časti a všimnúť si, čo nám ponúka. Na každom diele sprchového setu záleží. Poďme si ich predstaviť.
 

Ručná sprcha

1032311.jpg

Dobrá sprchová hlavica by mala byť ľahká, tak, aby sa príjemne držala a aby v prípade upustenia nepoškodila sprchovú vaničku. Dobrým doplnkom je pevný či posuvný držiak, umožňujúci v prípade potreby zafixovanie ručnej sprchy.

Čo funkcie? Najväčší svetoví výrobcovia aktuálne ponúkajú ručné sprchy s možnosťou voľby sprchového režimu. Niekedy sú dva, niekedy tri, niekedy aj viac. Je to komfort, na ktorý si rýchlo zvyknete. Iné sprchovanie totiž užívateľ chce ráno, kedy sa potrebuje prebudiť, a iné večer, keď príde unavený z práce. Je príjemné, keď sa ručná sprcha v tomto ohľade prispôsobí.

TIP SANITINO: Viac o výbere sprchovej hlavice si môžete prečítať v našom článku „Ako vybrať sprchovú hlavicu“.'
 

Horná sprcha

luxusní horní sprchy.jpg

Nie je nič lepšie, než sa len postaviť a poddať sa prúdu horúcej vody z hornej sprchy. Aby bol zážitok naozaj relaxačný, mala by byť horná sprcha dostatočne veľká. Samozrejme len tak, ako vám to dovolí priestor sprchového kúta.

Najbežnejšími tvarmi hornej sprchy sú štvorec a kruh. Na pôžitok zo sprchovania nemá tvar žiadny vplyv, užívateľ si môže vybrať podľa vlastných estetických preferencií. Aj v prípade hornej sprche sú niekedy na výber rôzne sprchové režimy. Z doplnkov oceníte guľový kĺb, umožňujúci otočenie hlavovej sprchy.

Obľúbený typ je tanierová sprcha. Tu odporúčame vybrať takú, kde je horný diel spolu so spodným dielom taniera zvarený. Tu nehrozí upchatie alebo dokonca prasknutie vplyvom vodného kameňa.
 

Hadica

Zákazník v obchode venuje uznanlivý pohľad skôr dlhej hadici ako krátkej. Ale aj tie najkratšie hadice na trhu, ktoré sú 80 až 100 cm dlhé, umožnia pohodlné osprchovanie, najmä ak máte skôr malý kút. Na dlhých hadiciach je dôležité všimnúť si ochranu proti zlomeniu či prekrúteniu. Na hadiciach lepších značiek to rieši otočný kónus s obojstranným závitom.
 

Sprchová batéria

Sprchová batéria je absolútne nevyhnutnou súčasťou sprchy, ale nie všetci výrobcovia batériu do setu zaraďujú. Ak chcete set aj s batériou, potom práve jej kvality preštudujte ako prvé.

Batéria by mala predovšetkým spĺňať požiadavky na bezpečie. V tomto ohľade sú najlepšie batérie termostatické, ktorých sa môžete bez obáv dotknúť, aj keď nimi prúdi horúca voda. Majú tepelne izolované vedenie vody, takže sa povrch nezahrieva. Čo sa týka bezpečnosti, o tú sa ďalej stará poistka, nastavená na určitú teplotu (väčšinou 38 °C), ktorú treba uvoľniť, ak chcete teplejšiu vodu. Niektorí výrobcovia ďalej ponúkajú voliteľný obmedzovač vody. To sú všetko pomôcky, vhodné do kúpeľní, kde sa sprchujú aj malé deti.

Kľúčovým prvkom batérie je kartuša. Práve tá určuje životnosť batérie - ak sa pokazí, môže za to väčšinou opotrebovaná kartuša. Ak je kartuša plastová, ide o menej kvalitný výrobok, ktorý po dvoch či troch rokoch vypovedá službu. Odporúčame kartušu keramickú, ktorá je skoro nezničiteľná.

Batérie môžu mať rôzny typ ovládania. Prevažujú pákové sprchové batérie, ale výnimkou nie sú ani kohútikové. Často majú retro vzhľad, čo je v súčasných kúpeľniach obľúbený designový smer.

TIP SANITINO: Viac o výbere sprchovej batérie si môžete prečítať v našom článku „Ako vybrať sprchovú batériu“.

 

Doplnky

Pri prehliadke výbavy sprchového setu ich často prejdeme očami, ani si ich nevšimneme. Ale je príjemné, keď balenie obsahuje aj pojazdný držiak a horizontálne sprchové rameno. Skôr ojedinele sa v sete objavuje polička. Je to ale veľmi praktický bonus navyše.

 

Špeciálna technológia vám uľahčí život

Žijeme v 21. storočí a vďaka moderným inováciám si môžeme uľahčiť život. Ak máte v domácnosti tvrdú vodu, nezabudnite sa poobzerať po sprchovom sete so špeciálnym povrchom na jednoduchšie čistenie. Okrem toho, že nebudete každú chvíľu leštiť celý sprchový set, predĺžite tým jeho životnosť.

Ďalšou obľúbenou funkciou sú ekologické technológie, vďaka ktorým ovplyvníte nielen spotrebu vody, ale aj energií. V prípade sprchových hlavíc sa určite stretnete s niekoľkými prúdmi od klasického cez masážny až po jemný relaxačný. Než si zaobstaráte sprchový set, popremýšľajte, aké sprchové prúdy využijete. Športovo založeným domácnostiam určite príde vhod masážny prúd. A ak máte stresové zamestnanie, rozmaznávajte sa a uvoľnite sa v sprche vďaka jemnému relaxačnému prúdu.

Design a materiál

Prispôsobte si sprchový kút presne podľa svojich predstáv. Zvoliť môžete nielen chróm, ale aj biele, čierne, zlaté či medené sprchové sety. K dispozícii sú moderné a nadčasové modely, ktoré sa hodia do každej kúpeľne, ale aj retro varianty s kohútikmi, ktoré využijete v útulnej vintage kúpeľni. Milovníci luxusu a designu určite ocenia tiež modely s designom, prepracovaným do posledného dieliku.

sprchový set hansa micra            sprchový set grohe            kielle sprcha

Súvisiace produkty

hore