Preskočiť na hlavný obsah

Ako vybrať vaňu

  • 30. 3. 2018

Vaňa je miestom každodennej očisty, ale tiež odpočinku. V nasledujúcom článku vám poradíme, ako vybrať vaňu do malého aj veľkého priestoru. Tiež vám prezradíme výhody a nevýhody rôznych materiálov, pozrieme sa na rôzne aspekty ovplyvňujúce výber vane a poradíme vám, na čo si dať pri jej výbere pozor

Pri výbere vane je najdôležitejšie, aby bola priestranná, správne tvarovaná a vyrobená z materiálu, ktorý dlho vydrží.  Zároveň sa vám musí do kúpeľne hodiť nielen rozmerovo, ale tiež designovo. To našťastie v dnešnej modernej dobe nie je taký problém, pretože kvalitných vaní máme v sortimente naozaj veľa.

V našej ponuke nájdete kvalitné vane svetových renomovaných značiek PolysanRAVAKDuravitIdeal Standard a Villeroy & Boch.

Tvar vane

assets_asset_image_a7_24_d3_a724d30b00f0f096.jpg

Obdĺžnikové vane -  sú najobľúbenejším a teda aj najpredávanejším tvarom. Sú totiž praktické, jednoduché, elegantné a vzhľadovo doplnia akúkoľvek kúpeľňu. Dodávajú sa navyše v niekoľkých rozmeroch:

  • 160 x 70 cm – určená všetkým, ktorí toľko nevyrástli. Hodí sa aj do malých kúpeľní alebo kúpeľní v panelovom dome.
  • 170 x 70 cm – najčastejšie kupovaná, a tak sa stala bežným štandardom. Vojde sa do nej 100 litrov vody.
  • 180 x 80 cm – komfortná vaňa, ktorú si môžete dopriať v priestornej kúpeľni. Napustíte do nej 150 litrov vody.

Oválne vane - sú veľmi obľúbeným designovým kúskom, ktorý je možné zapustiť do podlahy alebo postaviť voľne do priestoru. K voľne stojacim vaniam odporúčame zakúpiť aj designovú vaňovú batériu na podlahu. Oválne vane skvele doplnia luxusnú kúpeľňu, ale aj kúpeľne v industriálnom alebo retro štýle.

Rohové vane - ponúkajú naozaj veľa priestoru, komfort aj štýlový vzhľad. Ak teda milujete kúpele vo dvojici, rohová vaňa je pre vás jasnou voľbou.

Asymetrické vane - využijete hlavne v kúpeľniach, kde nemáte toľko priestoru k čarovaniu  alebo naopak, kde máte miesta dostatok. Asymetrické vane môžu byť malé, ale môžu byť určené aj dvoma osobám.

 

Materiál vane

Materiál vane môže ovplyvniť nielen jej životnosť, ale tiež komfort pri jej údržbe. S akými materiálmi sa môžete pri výbere vane stretnúť?

Akrylátová vaňa

Ide o najpredávanejší a najobľúbenejší materiál. Akrylátové vane sú veľmi ľahké, jednoducho sa inštalujú a kúpite ich za rozumné peniaze. Sú obľúbené, pretože horšie vedú teplo, takže voda vo vani zostane dlhšie teplá. Veľa zákazníkov si tiež chváli to, že je tento materiál veľmi príjemný na dotyk, takže pocitovo je kúpanie v akrylátovej vani príjemnejšie.

Výhody a nevýhody akrylátovej vane:

 Nízka hmotnosť                                                                         Náchylná na poškriabanie
 Jednoduchá inštalácia
 Príjemná na dotyk
 Voda vo vani vydrží dlhšie teplá

Ak máte doma štvornohého priateľa, kúpte si radšej vaňu smaltovanú. Nepoužívajte ani čistiaci piesok a ďalšie abrazívne prostriedky.

Smaltovaná vaňa

Ak túžite po tradičnej a naozaj odolnej vani, potom je pre vás smaltovaná vaňa ako stvorená. Na odolnom kovovom podklade je natavená vrstva smaltu, ktorá činí vaňu lesklú a hladkú. Výsledkom je lesklá vaňa s dlhou životnosťou a jednoduchou údržbou.

Výhody a nevýhody smaltovanej vane:

 Veľmi tvrdý a odolný materiál                                                  Chladnejšia na dotyk, voda v nej rýchlo vychladne
 Jednoduchá údržba
 Dlhodobá životnosť
 Odolná voči oteru a poškriabaniu

Liatinová vaňa

Liatinové vane potešia milovníkov relaxačných kúpeľov a vyznávačov historického štýlu. Tento materiál je totiž veľmi pevný, tuhý a vďaka hrúbke odliatku nereaguje na vonkajšie vplyvy. Liatinové vane sú naozaj mohutné, takže sú samozrejme aj ťažšie, preto ich inštaláciu nerobte sami. Milovníci dlhých kúpeľov oceňujú to, že voda zostane naozaj dlho teplá.

Výhody a nevýhody smaltovanej vane:

 Veľmi pevný materiál                                                                   Je veľmi ťažká (horšie sa preváža a inštaluje)
 Vaňa je mohutná a naozaj odolná
 Veľmi kvalitný materiál
 Voda vo vani vydrží dlhšie teplá


Ako vybrať rozmer (veľkosť) vane?

Vaňu vyberajte podľa najväčšieho člena rodiny, aby sa v nej cítil pohodlne. Pozor na vaňu, ktorá sa zužuje. Štíhly muž sa do nej vojde, ale statnému chlapovi v nej dobre nebude.

Záleží aj na veľkosti vašej kúpeľne, či plánujete mať v kúpeľni len vaňu alebo aj sprchový kút. Ak sa plánujete vo vani aj sprchovať, nezabudnite si obstarať vaňovú zástenu.

Vaně RAVAK

Vane so špeciálnou povrchovou úpravou

Špeciálne povrchové úpravy vynikajú jedinečnými vlastnosťami, ktoré vám uľahčia prácu a ušetria veľa času pri upratovaní. Na povrchu nezostávajú kvapky vody a zásadne sa znižuje aj usadzovanie nečistôt, prachu a tvorba vodného kameňa.

Typy povrchových úprav vane:

Perl-Effekt

Ide o špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá sa trvalo spája pri teplote nad 200 °C so smaltovaným povrchom vaní. Voda z povrchu nesteká, ale doslova sa skotúľa do odpadu a odnáša so sebou všetky nečistoty aj vápenaté častice. Perl-Effekt vám tak výrazne uľahčí prácu pri čistení vane. Po kúpeli stačí povrch opláchnuť teplou vodou a utrieť dosucha mäkkou handričkou. Ak je vaňa viac znečistená, stačí ju umyť bežnými čistiacimi prostriedkami.

Antislip

Ide o špeciálny povrch, ktorý vám umožní bezpečný vstup do vane. Protišmykový smaltovaný povrch je pevne spojený so smaltovanou oceľou. Štruktúrovaný povrch z natrvalo vpálenej kremeňopiesčitej zmesi zaistí väčšiu bezpečnosť v kúpeľni. Vydrží po celú dobu životnosti vane.

RAVAK vaně

Ako sa starať o vaňu so špeciálnou povrchovou úpravou?

Vane so špeciálnou povrchovou úpravou si zaslúžia, aby ste dodržovali zásady správneho používania, pretože by bola škoda ich nenávratne poškodiť.

Správna starostlivosť je jednoduchá – stačí jednoducho vaňu omyť prúdom vody a handričkou ju preleštiť do sucha. Rozhodne zabudnite na abrazívne alebo agresívne čistiace prostriedky (napríklad savo a čistiace piesky). Tie na tieto typy povrchov nepatria, pretože ich nenávratne poškodia.

Pozrite sa na vane v našej ponuke alebo si nechajte poradiť od našich odborníkov. Napíšte nám.

Inšpirovať sa môžete aj na našom InstagramePintereste alebo na Facebooku.

Súvisiace produkty

134,54 € s DPH
Skladom 1 ks
Zajtra odosielame
140,00 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
468,40 € s DPH
Skladom 4 ks
Zajtra odosielame
417,40 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
316,20 € s DPH
Expedícia obvykle do 14 dní.
232,38 € s DPH
Expedícia obvykle do 28 dní.
939,00 € s DPH
Skladom 5 ks
Zajtra odosielame
hore