Preskočiť na hlavný obsah

Správne umývanie rúk v 5 krokoch

Ako dôkladne si umývate ruky? Venujete tejto činnosti dostatok času alebo si ruky len opláchnete vodou? Umývanie rúk sa zdá byť jednoduché až banálne. Môžeme si umývať ruky aj niekoľkokrát za deň, ale ak nepoznáme správnu metodiku, neznamená to ochranu pred infekčnými chorobami. Máme pre vás podrobný návod, ktorý vás hygienou rúk prevedie krok za krokom.

Hoci umývanie rúk nie je žiadna veda, určité pravidlá sa vyplatí dodržať. Vyhneme sa tak mnohých chorobám. Ale najskôr si pripomeňme, prečo je vlastne dôležité ruky si pravidelne umývať a čo by sa mohlo stať, keby sme to nerobili.
 

Čistota pol zdravia

Iste ste ako malí zo všetkých strán počúvali: „Choď si umyť ruky!“, „Umyl si si ruky?“, „Nezabudni si umyť ruky!“... Ale prečo je to tak dôležité? Hlavným dôvodom dodržiavaní správnych hygienických návykov je prevencia šírenia chorôb. 80 % všetkých infekčných chorôb sa šíri práve rukami. A nie je divu, naše ruky sú v neustálom kontakte s kľučkami, držadlami v autobusoch a vo vlakoch, s vypínačmi a pod. Za zmienku stojí tiež podávanie rúk, na ktorých dovádza značný počet choroboplodných zárodkov. Zatiaľ čo na jednej ruke sa nachádza približne 50 zárodkov, jedna nemytá ruka je domovom pre viac ako 10 miliónov choroboplodných zárodkov.

umývání rukou

Skúste si uvedomiť, čo všetko rukami robíte a na čo všetko siahate. Predstavte si napríklad vašu rannú cestu do zamestnania alebo do školy. Určite ste sa v dopravnom prostriedku držali za tyč, držadlo alebo sedačku. Na všetky tieto veci ale pred vami siahali tisíce iných ľudí a tí všetci mali na rukách nejaké baktérie. Pri dotyku držadla sa potom časť z nich preniesla aj na vašu ruku.

Ak si ruky neumývate a neskôr si rukami vytiahnete z tašky desiatu, ktorú zjete, tak sa baktérie môžu dostať do vášho tela a spôsobiť vám zdravotné problémy. A to je len jeden malý príklad prenosu baktérií. Existuje nespočetné množstvo ďalších možností ako sa baktérie na vaše ruky dostanú.

Aby sme sa nákaze nepríjemnými chorobami vyhli a zároveň sme naše baktérie nepredávali ostatným, je dobré umývať si ruky hlavne v týchto prípadoch:

  • ak sú viditeľne znečistené;
  • po použití toalety;
  • pred a po manipulácii s potravinami, pred varením, pred prípravou a konzumáciou jedla;
  • pred použitím liekov či kozmetiky;
  • po kýchaní, smrkaní a kašľaní;
  • po kontakte s chorým alebo po návšteve nemocnice či lekárne;
  • pred a po ošetrení rany;
  • po kontakte so zvieratami;
  • po kontakte s odpadom;
  • po príchode domov;
  • po jazde v dopravnom prostriedku;
  • po manipulácii s bankovkami a mincami.
     

A ako si teda správne umývať ruky?

Umývanie rúk by malo trvať približne 30-40 sekúnd. Ak si ruky dezinfikujete, doba sa skracuje na 20 sekúnd.

  1. Najskôr si namočte ruky – dajte ruky pod tečúcu vodu a opláchnite ich. Ideálne vlažnou vodou, nie studenou.
  2. Napeňte mydlo – keď máte ruky mokré, aplikujte mydlo a napeňte ho (v prípade, že používate tuhé mydlo). Ak využívate dávkovač, stačí vám 1 plná dávka = 1 stlačenie.
  3. Namydlite ruky – krúživými pohybmi aplikujte mydlo do dlaní a na prsty. Tejto činnosti venujte aspoň 30 sekúnd.
  4. Rozotrite mydlo medzi prsty – ľudia často zabúdajú na oblasť medzi prstami. Preto aplikujte napenené mydlo aj na toto opomínané miesto. Práve tu sa najčastejšie usadzujú baktérie, ktoré spôsobujú choroby. Buďte dôslední.
  5. Nasleduje dôkladný oplach – ak ste sa poctivo venovali aplikácii mydla, teraz už ruky len starostlivo opláchnite vodou.
  6. Nakoniec ruky nezabudnite osušiť uterákom alebo papierovou utierkou. Ak používate uterák, nezabudnite ho pravidelne meniť.

jak si mýt ruce


Hygienický zázrak – bezdotykové batérie

Pri umývaní rúk nastáva malý problém. Ako zatvoriť kohútik, keď už máme ruky umyté a pred tým sme na neho siahli špinavými rukami? To by sme ich predsa mohli umývať znovu, nie? Jednoduchým riešením sú bezdotykové batérie. Vďaka nim zostanú vaše ruky aj povrch kovania po každom použití hygienicky čisté. Hoci boli bezdotykové batérie do nedávnej doby výsadou predovšetkým verejných prevádzok (jedální, hotelov, nákupných centier a pod.), v súčasnej dobe prenikajú stále viac do domácností. A nie je sa čomu diviť, vedľa perfektnej hygieny sú veľmi praktické, úsporné aj designovo premyslené.

Okrem pohodlného používania a skvelej hygieny sa môžu bezdotykové batérie pochváliť tiež úsporou vody. Senzor deteguje pohyby rúk a zaisťuje, že voda tečie len vtedy, ak je to potrebné. Ide o účinný spôsob, ako v domácnosti s deťmi ušetriť vodu, pretože obzvlášť deti občas zabúdajú vypnúť kohútik.

Bezdotykové batérie do kúpeľne môžete nájsť v portfóliu značiek GROHE, HANSA, hansgrohe, Kludi, Keuco, Sanela alebo GEBERIT

TIP SANITINO: Bezdotykovými batériami si môžete vybaviť ako kúpeľňu, tak aj drez v kuchyni. Každý, kto doma varí, tak iste vie, ako je nepríjemné a hlavne nepraktické otáčať kohútikom so špinavými rukami. Bezdotykové batérie do kuchyne ponúkajú napríklad značky FRANKE, HANSA alebo Kludi.

Nezabudnite svoje vedomosti ohľadne správneho umývania rúk zdieľať aj so svojimi deťmi. Vždy je lepšie šíriť vedomosti než škodlivé baktérie. A pritom stačí tak málo.

hore