Preskočiť na hlavný obsah

Moderné kúpeľne už nie sú len miestom rýchlej hygieny, ale tiež miestom relaxácie a odpočinku. Éra jednoduchého designu je ta tam. Poďte sa spoločne s nami pozrieť, aké farby dominujú moderným kúpeľniam, a čo je podľa bytových designérov v tomto roku trendy.

Podobne ako v móde sa aj u bytového designu trendy pre každý rok líšia. My sme sa zamerali na aktuálne trendy kúpeľňového sveta pre rok 2021. Ak práve budujete alebo rekonštruujete kúpeľňu, môžu sa vám hodiť aktuálne trendy, ktorými sa môžete nechať inšpirovať.

Trendy materiály v kúpeľni

Jak vybrat doplnky do koupelny - foto01.jpg

Všetko začína u materiálov a nie je tomu inak ani v kúpeľni. V kúpeľni trávime viac a viac času a nie je preto divu, že chceme, aby bola útulná. Preto sú tohtoročným hitom hlavne prírodné materiály v podobe dreva, kameňa a mramoru (a to vrátane imitácie mramoru). A nenechajte sa mýliť. Tieto materiály nemusia byť len na stenách a na podlahe, ale môžete ich využiť aj pri výbere kúpeľňového vybavenia. Prírodné umývadlá alebo kúpeľňové doplnky nie sú nič nereálne. Aj náš e-shop ukrýva kamenné umývadlá aj umývadlá z pieskovca a ďalších materiálov.

Ak chcete útulnú kúpeľňu, zamerajte sa na drevené dekory. Luxusný nádych kúpeľne zaistí kombinácia mramoru a dreva. Obľúbené sú aj kamenné steny za voľne stojacou vaňou, ktoré vyzerajú originálne.

Rastliny v kúpeľni

Jak vybrat doplnky do koupelny - foto02.jpg

S prírodnými materiálmi sú úzko spojené tiež rastliny. Vlhko, teplo a kondenzujúca para v kúpeľni sa skvele hodia pre pestovanie niektorých druhov rastlín. A aké rastliny sa do kúpeľne hodia? Napríklad nádherná Aspidistra, tropická Platycerium alebo farebná orchidea Phalaenopsis.

Farebné vodovodné batérie a kúpeľňové doplnky

Jak vybrat doplnky do koupelny - foto03.jpg

Aj keď je chróm stálicou na trhu už niekoľko rokov, stále častejšie sa v kúpeľniach stretávame s farebnými vodovodnými batériami a kúpeľňovými doplnkami. Preto sa aj tento rok nesie v znamení farieb. Veľmi obľúbené sú medené a zlaté tóny, a to ako v žiarivom lesku, tak v pôsobivom mate.

Na tieto farby sa vo svojich kompletných sériách zameriavajú napríklad nemecké značky GroheHansgrohe, ale svojich zástupcov majú aj značky Paffoni, Kludi a Sapho. Tieto značky väčšinou ponúkajú ucelené série, takže svoju kúpeľňu môžete vybaviť žiarivo zlatými vodovodnými batériami, ale tiež ladiacimi kúpeľňovými doplnkami.

Voľne stojace vane

Jak vybrat doplnky do koupelny - foto04.jpg

Ak budujete novú kúpeľňu a neodpustíte si vaňu, popremýšľajte o voľne stojacom variante. Ten sa objavuje nielen v retro kúpeľniach, ale tiež v kúpeľniach industriálneho, scandi aj moderného štýlu. Voľne stojaca vaňa býva dominantou celej kúpeľne a spoločne s voľne stojacou batériou na podlahu dotvárajú celkovú atmosféru kúpeľne. No povedzte sami, nevyzerá kúpeľňa s priestornou vaňou luxusne a vzdušne?

Wellness v podobe spŕch

Jak vybrat doplnky do koupelny - foto05.jpg

Ak nemáte priestor na vaňu alebo vás nebavia dlhé kúpele, urobte si svoju relaxačnú zónu zo sprchového kúta. Doby, keď existoval len jeden sprchový prúd sú našťastie preč. Vďaka inovatívnym sprchovým systémom môže komfortne zmyť šampón s vlasov alebo si dopriať ozajstnú relaxáciu po športe alebo po náročnom dni v práci. K dokonalej relaxácii a uvoľneniu poslúži napríklad séria Hansa Emotion, Grohe Euphoria SmartControl alebo Hansgrohe Rainfinity.

Veľké zrkadlo v kúpeľni

Jak vybrat doplnky do koupelny - foto06.jpg

Pre moderné kúpeľne je charakteristické veľké zrkadlo, ideálne s LED podsvietením. A že sa veľké zrkadlo do malej kúpeľne nehodí? Naopak! Veľké zrkadlá sú pre malé kúpeľne ideálne, pretože ju opticky zväčšia. IN sú hranaté aj okrúhle zrkadlá bez rámu aj s rámom. Rám zrkadla môžete zjednotiť s celkovým konceptom kúpeľne alebo s jej vybavením.

Medzi najpredávanejšie značky moderných aj tradičných zrkadiel patrí Sapho, Aqualine, Nimco, Jika alebo Ideal Standard.

TOP farebné tóny pre Vašu kúpeľňu

A určite vás zaujíma, aké farby tento rok hrajú prím. Do vedenia sa dostávajú tmavé kúpeľne, ktoré sa dajú ozvláštniť farebnými kúpeľňovými doplnkami a vybavením. Spoločnosť Sherwin-Williams zvolila ako farbu roku teplý odtieň sivohnedej farby s názvom Urbane bronze, ktorý odkazuje na prírodu.  

V kúpeľňovom svete je stálicou aj modrá farba, ktorá predstavuje vodu. Minuloročný odtieň Classic Blue tento rok nahradila optimistická farba A. I. Aqua, ktorá do priestoru vnáša sviežosť a dojem čistoty.

A najväčšiu radosť urobíme milovníkom zelených a modrých tónov, pretože tohtoročným hitom je podľa spoločnosti Benjamin moore farba Aegean teal. Kombinácia modrozelenej a sivej farby dala vzniknúť harmonickému upokojujúcemu tónu, ktorý ponúka nekonečné možnosti, a to nielen v kúpeľni.

Ak dávate prednosť neutrálnejším tónom, oceníte výber značky Dulux. Zvolený odtieň Brave Ground si bude skvele rozumieť s dreveným nábytkom, zelenými rastlinami, ale tiež s červenými alebo ružovými doplnkami do kúpeľne.

I Pantone Color Institut každoročne vyberá najobľúbenejšiu farbu roku. V tomto roku ide o kombináciu dvoch farieb – sivej (Ultimate Gray) a žiarivo žltej (Illuminating). Aj keď sa zdá táto kombinácia odvážna, do kúpeľne sa skvele hodí. Ale nič nepokazíte ani kombináciou svetlých a tmavých odtieňov, pretože sa jedná o nesmrteľný farebný variant, ktorý nikdy nevyjde z módy.

Dúfame, že vám náš článok pomohol s inšpiráciou, a ak si neviete rady so samotným vybavením kúpeľne, napíšte nám a my vám radi poradíme.

hore