Preskočiť na hlavný obsah

Ako správne vybrať vodovodnú batériu

 • 2. 12. 2019

Nastal čas vybaviť domácnosť vodovodnými batériami? Neviete, čo trh ponúka a podľa akých kritérií vyberať? Prečítajte si naše rady a odporúčania. Ukážeme Vám, aké typy batérií existujú, predstavíme vám ich výhody aj nevýhody, odporučíme, na čo si dať pri výbere pozor, a prezradíme vám aj užitočné tipy.

Vybrať správne vodovodné batérie nie je jednoduchá úloha. Ide predsa o investíciu na mnoho rokov a rovnakú dobu sa na ne budete pozerať a používať ich. Vyplatí sa preto venovať tejto téme dostatok pozornosti. Pokiaľ totiž vyberiete rozumne, môžete napríklad ušetriť až 50 % spotreby vody a energie.

Precízne vyrobená kartuša je základom

Najdôležitejšou súčasťou každej batérie je kartuša. Je to mechanizmus, ktorý slúži k miešaniu studenej a teplej vody. Vyberajte preto z batérií, ktoré majú kartušu keramickú. Dajte si však pozor, aby bola kvalitná a precízne vyrobená, jedine tak vám batéria vydrží a jej páka nezatuhne ani sa nevykýva. Odporúčame renomovaných výrobcov, akými sú Grohe, Hansgrohe, Ideal Standard, Hansa, Kludi, Paffoni a ďalší.

Vyberajte vždy z rovnakej série

Vodovodné batérie vyberajte vždy z rovnakej série, aby sa k sebe hodili. Priblížte sa štýlu, v ktorom kúpeľňu a kuchyňu ladíte – prihliadnite napríklad k tvaru umývadla, vanezrkadla, k farbe obkladu a typu sprchového kúta. V kuchyni potom k rozvodom, typu drezu a celkovému štýlu kuchyne.

Kuchynské batérie Paffoni

Poďte sa spolu s nami pozrieť na typy vodovodných batérií, spôsob ich ovládania a na ich unikátne technológie.

Typy vodovodných batérií

Grohe_31726SD0dn3.jpg

Kuchynské batérie

Bez nich sa v kuchyni nezaobídete! 

Pri výbere kuchynskej batérie prihliadnite k rôznym hľadiskám – napríklad k prívodu vody, typu drezu a designu kuchyne. Na výber máte tisíce variantov – napríklad kuchynské batérie pre stojankovú a nástennú montáž, s výsuvným perlátorom či sprchou atď. Najkvalitnejšie kuchynské batérie s keramickou kartušou vyrábajú napríklad Grohe, Hansgrohe, Ideal Standard, Hansa, Kludi, Paffoni a ďalší.

Ak vás zaujímajú predovšetkým kuchynské batérie, pozrite sa na náš článok Ako vybrať drezovú batériu, kde sme pre vás spísali rady špeciálne pre tento druh vodovodných batérií.

Metalia.jpg

Umývadlové batérie

Pri výbere umývadlových batérií premyslite veľkosť, tvar, spôsob ovládania, materiál a povrchovú úpravu, z ktorých sú vyrobené.

U nás kúpite umývadlové batérie stojankové, pod omietku, pákové, kohútikové, dvojotvorové, trojotvorové, so sprchou, pre umývadlovú misu, pre umývadielka a pod.

Naša rada: K umývadlovej batérii si nezabudnite objednať aj 2 rohové ventily pre napojenie na studenú a teplú vodu.

vanové baterie.jpg

Vaňové batérie

Pred nákupom batérie zvážte rozstup (najpredávanejším rozmerom je 150 mm, ale zákazníci, ktorí rekonštruujú kúpeľňu, často hľadajú rozmer 100 mm, aby nemuseli prevŕtavať obklady), veľkosť, tvar, spôsob ovládania, materiál a povrchovú úpravu, z ktorých sú batérie vyrobené.

Máme pre vás vaňové batérie pákové, kohútikové, nástenné, na podlahu, pod omietku a pod. Najkvalitnejšie vaňové batérie vyrábajú Grohe, Hansgrohe, Kludi.

basicjet_Nova_Apollo_milieu.jpg(web).jpg

Sprchové batérie

V našej ponuke máme nástenné sprchové batérie alebo batérie pod omietku. Rovnako ako u všetkých vodovodných batérií je aj u sprchových batérií veľká ponuka materiálov, farieb, rozmerov a designov.

Sprchové batérie si môžete zakúpiť samostatne alebo ako súčasť sprchovej súpravy.

Naša rada: Chcete v sprche používať hornú aj ručnú sprchu? Vybrali ste si podomietkovú batériu? Zvoľte vaňovú batériu, s ktorou môžete pohodlne prepínať medzi hornou a ručnou sprchou.

bidetové baterie.jpg

Bidetové batérie

Bidetové batérie slúžia k očiste intímnych partií – napríklad pri zdravotných problémoch, ako sú napríklad hnačky, hemoroidy, regenerácia po operácií alebo po pôrode.

Jednoducho ich nainštalujete na voľne stojaci bidet. Vyššou triedou sú elektronické bidety, ktoré ponúkajú mnoho funkcií.

assets_asset_image_73_97_87_73978735fa622be3.jpg

Termostatické batérie

Samostatnú kapitolu tvoria termostatické batérie, ktoré môžu byť umývadlové, sprchové, vaňové alebo centrálne. Udržujú teplotu nastavenej vody. Ich súčasťou je aj bezpečnostná poistka proti obareniu, čo oceníte predovšetkým s malými deťmi.

Zaujali vás termostatické batérie? Prečítajte si o nich viac v našom článku.

 

Spôsob ovládania vodovodných batérií

 • Kohútiková batéria - ovláda sa pomocou dvoch samostatných kohútikov na teplú a studenú vodu. Toto vyhotovenie volia predovšetkým zákazníci, ktorí zariaďujú kúpeľňu a kuchyňu v retro štýle.
 • Páková jednootvorová batéria - páka je súčasťou kohútiku.
 • Páková dvojotvorová batéria – páka nie je súčasťou kohútiku, je umiestnená osobitne.
 • So spŕškou - má výsuvnú flexibilnú hadicu, s ktorou môžete voľne pohybovať a meniť typy prúdov – napríklad z normálneho na jemný či sprchový.
 • S teleskopickým výtokom - teleskopická výpusť funguje na princípe antény – vyťahuje sa po častiach a nie je možné s ňou pohybovať zo strany na stranu. Rozdiel medzi týmito batériami spočíva v predĺžení ramena.
 • Dotyková batéria – patrí k špeciálnym drezovým batériám. Ovláda sa ľahkým dotykom na tele batérie
 • Digitálna batéria - niektorými výrobcami označovaná ako elektronická – je praktická a jednoduchá na ovládanie a využíva najnovšie bezdrôtové technológie.

retro štýl
Kohútikové batérie sú v dnešnej dobe symbolom retro štýlu.

 

Montáž vodovodných batérií

 • Nástenná – pripevníte ju k obkladom.
 • Stojančeková – pripevníte ju priamo k umývadlu alebo k drezu.
 • Pod omietku – využijete ju najčastejšie v sprche alebo k vani.

Naša rada: Nezabudnite si k podomietkovej batérii kúpiť podomietkové teleso od rovnakého výrobcu, inak spolu produkty nebudú kompatibilné. Batéria tak nebude fungovať.

Umývadlové batérie Grohe
Páková stojančeková batéria je najvyhľadávanejším typom vodovodnej batérie.


Materiál a povrchové úpravy vodovodných batérií

Chcete, aby vám vodovodné batérie dlho vydržali? Nerobte kompromisy v materiáli a stavte na kvalitu.

Medzi základné kvalitné materiály patrí:

 • Nehrdzavejúca oceľ
 • Mosadz

Mosadzné batérie majú navyše rôzne typy povrchových úprav. Nebojte sa ich, sú taktiež kvalitné. Patria medzi ne:

 • Chróm
 • Vzhľad nehrdzavejúcej ocele
 • Biela alebo čierna – sú vyrobené z mosadze, na ktorej je nanesený špeciálny lak. Ich výhodou je, že sa jednoduchšie udržujú a nie sú na nich vidieť zaschnuté kvapky ani vodný kameň.
 • Špeciálne farebné varianty – batérie sú lakované technológiou PVD – tenkou, avšak tvrdou vrstvou kovu a keramiky (0,2-0,4 μm). Táto vrstva je nanesená vo vákuu na kovové alebo plastové diely. PVD má vynikajúce mechanické vlastnosti, trikrát vyššiu tvrdosť než chróm a desaťkrát vyššiu odolnosť voči korózií a poškrabaniu. S touto technológiou prišla na trh napríklad značka Grohe. Ponúka farebné varianty od brúsenej tmavej po žiarivo zlatú.

farebné vodovodné batérie

Na trhu nájdete aj špeciálne farebné varianty. Prichádzajú s nimi predovšetkým renomované značky.

 

Unikátne technológie vodovodných batérií

Kvalitné renomované značky vyrábajú vodovodné batérie s unikátnymi technológiami. Patria medzi ne:

 • Technológia na úsporu vody – s technológiou na úsporu vody ušetríte až 50 % vody a energie. Úspornú batérie spoznáte tak, že keď do prúdu vody vložíte ruku, voda nikde okolo nestrieka. Bežnou batériou pretečie za minútu asi 10 litrov vody. Úspornou batériou pretečie za minútu zhruba 5,8 litra vody. Najúspornejšie batérie ponúkajú však aj 3,5 litra (na sile prúdu pritom rozdiely nespoznáte, pretože úsporný perlátor vodu prevzdušní). Úsporné batérie ponúkajú napríklad značky Grohe, Hansgrohe, Kludi.
 • Technológia na jednoduché ovládanie páky – zaručí vám plynulé a presné ovládanie páky po celý čas životnosti batérie. Páka batérie len tak nezatuhne.
 • Technológia pre trvalo žiarivý povrch – povrch batérie vydrží trvalo lesklý a neopotrebuje sa ani po mnohých rokoch používania. Navyše je mnohonásobne odolnejší voči poškriabaniu a jednoduchší na údržbu.

Pozrite sa na vodovodné batérie v našej ponuke alebo si nechajte poradiť od našich odborníkov. Napíšte nám e-mail na info@sanitino.sk  alebo zavolajte našim odborným poradcom na tel. č. +421 233 056 363.

Hľadáte inšpiráciu? Prihláste sa k odberu nášho newsletteru alebo sa staňte fanúšikom našej stránky na Facebooku.

 

Súvisiace produkty

71,24 € s DPH
Skladom 14 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
60,89 € s DPH
Skladom 75 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
81,72 € s DPH
Skladom 15 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
55,13 € s DPH
Skladom 95 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
96,38 € s DPH
Skladom 7 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
167,68 € s DPH
Expedícia obvykle do 21 dní.
47,16 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
180,04 € s DPH
Skladom 6 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
269,44 € s DPH
Skladom 19 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
120,10 € s DPH
Expedícia obvykle do 27 dní.
55,66 € s DPH
Skladom > 100 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
110,81 € s DPH
Skladom > 100 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
hore